депресія

Психолог пояснив, що таке катастрофічне мислення та як його уникнути

Можливо, щоночі ви прокручуєте в голові загрозу ядерної війни, появу ще одного смертельного вірусу або ймовірність економічного занепаду. Знайомі ситуації? Якщо так, то, найімовірніше, ви схильні до катастрофізації, або, іншими словами, до катастрофічного мислення.

Катастрофічне мислення – це когнітивне спотворення, через яке ми дуже перебільшуємо будь-які негативні події у нашому житті. Головною ознакою катастрофізації є уявлення найгіршого сценарію для кожної можливої ситуації.

«Це негативний спосіб мислення, що посилює емоції до рівня, з яким важко впоратись», – пояснює канадський психолог Патрік Кілан.

Численні дослідження показують, що катастрофізація може становити серйозну загрозу нормальній життєдіяльності й посилювати стрес. Такі люди сильніше відчувають біль. Якщо людина накручує себе і уявляє страшні хвороби, цілком природно, що біль, дискомфорт та інші ймовірні симптоми відчуваються гостріше.

У деяких випадках катастрофізація призводить до депресії.

Однак є способи подолати цю проблему та уникнути її повторення.

Як подолати катастрофічне мислення?

Яка б не була причина катастрофізації, цю звичку можна подолати.

Головним інструментом тут є усвідомлення. Тому першим кроком має стати пауза в думках та розпізнавання моменту, коли ваш розум занурюється у психологічну чорну діру. Наприклад, ви можете помітити, що хвилюєтесь через співбесіду. І якщо вашою наступною думкою буде: «Я її провалю», ви можете поставити це під сумнів. Які у вас є причини вважати, що ви автоматично зазнаєте невдачі?

Якщо ви спробуєте прийняти точку зору об’єктивного спостерігача, ви зрозумієте, що невдача – це ймовірність, а не безперечний факт, і що ви можете збільшити свої шанси на хороший результат.

Також психолог радить уникати марних узагальнень й надмірних перебільшень.

Мета у кожному випадку полягає в тому, щоб виробити правильний погляд на ситуацію, що базується на реальних доказах.

«Регулярне використання цих інструментів призводить до того, що людина знижує інтенсивність свого занепокоєння до керованого рівня», – каже Кілан.

Джерело: BBC News

Будьте в курсі всіх останніх новин у сфері медицини та фармації. Підписуйтесь на наш Telegram-канал.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook