контрацептивы

Лляний ковпачок врятував від «галльської хвороби»

«Я навчу вас, яким чином, якщо ви побачили прекрасних сирен і лягли з ними в постіль, уберегтися від галльської хвороби», – так починалася лекція відомого анатома Габріеля Фаллопіо, яку він прочитав у Падунському університеті. Він перший, хто розповів студентам про презерватив.

Сифіліс страшніший за чуму

У ті далекі часи, коли жив видатний анатом Габріель Феллопіо, сифіліс (він же «галльська хвороба») здавався людям страшнішим за чуму. Чому? Відповідь проста і передбачувана: ефективних ліків не існувало, а зупинити це захворювання і його поширення, оголосивши карантин, неможливо. З доступних засобів, якими намагалися лікувати себе відважні пацієнти, – була лише ртуть. Але нею труїлися і при цьому не мали жодних гарантій на одужання.

Особливо беззахисними перед галльською хворобою були жінки. Заміжніх не рятувала їхня власна вірність. Адже дуже часто чоловіки, вирушаючи в походи або робочі подорожі, зустрічалися з «найпрекраснішими сиренами». Тому, щоб уберегти себе від «зарази», багато дружин роками відмовляли рідним чоловікам у близькості. А ось куртизанки ризикували ще більше. Але, як сказав одного разу Габріель Фаллопіо, «куртизанки теж мають душу, і негоже їх заражати».первый презерватив

Куртизанки теж мають душу, і негоже їх заражати», – сказав одного разу Габріель Фаллопіо.

Полотняна сумка?

Теорія Фаллопіо про «галльську хворобу» зводилася до того, що після сексу на шкірі здорового чоловіка залишалися «гнильні частки» хворої людини і вони в’їдалися в пори шкіри, що і призводило до нещастя – здоровий теж починав гнити. Тому для безпечного походу до куртизанок винахідливий Габріель зшив зручну полотняну сумку за формою стегна, до того ж «таку велику, щоб у ній можна було носити цілу аптеку». Найімовірніше, в ній носили те, що ми сьогодні називаємо антисептиком.

Габріель Фаллопіо

За рекомендацією Фаллопіо, перед статевим актом слід було спочатку очистити одяг «прекрасної сирени», а також, якщо є можливість, і її лоно. Після чого застосовувався головний винахід – лляний ковпачок, який надягався на головку члена і міцно зав’язувався. Звичайно, той перший презерватив не захищав від небажаної вагітності, як це роб­лять «сучасні». Але хіба ж це проблема порівняно із сифілісом, від якого і захищав цей диво-ковпачок.

Майже чарівне зілля

Потрібно відразу сказати, що найважливішою в цій справі була не стільки тканина ковпачка, скільки склад рідини, якою його просочували. Настраждавшись із ртуттю, європейські лікарі поцікавилися, чим лікуються на батьківщині сифілісу – у США. Виявилося, що смолою гуаякового дерева, яке росте на Ямайці.
Фаллопіо кип’ятив тирсу гуаякової деревини, змішував відвар з товченим коренем тирличу, сиропом алое та іншими традиційними ліками. Потім лляний ковпачок вимочував у відварі і добу сушив у тіні. Після використання презерватив потрібно було обов’язково обробити галунами та іншими їдкими речовинами.

история презервативов

Секрету з цих маніпуляцій Габріель не робив, адже важливо було скоріше розповсюдити презервативи, щоб впоратися з епідемією. Випробування розпочали в березні 1555 року. Список усіх 1100 учасників експерименту зберігався в архіві герцога Падуанського. Звіт про ці клінічні дослідження опублікували 13 листопада 1563 року. Відомо, що ті, хто дотримувався інструкції, зберегли своє здоров’я.

история открытия презервативов

Пізніше з’ясувалося, що за презервативом потрібно було уважно доглядати. Тому що через часте використання їдких рідин захисні функції могли знизитися і почати пропускати «хворобу».
Злі язики говорили, що лляний ковпачок «захищає від задоволення, як лати, а від захворювань – як павутинка». Але нічого кращого до появи латексу Європа не знала.

за матеріалами книги Михайла Шифріна
«100 рассказов из истории медицины»


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook