Георгіос Папаніколау

«Лікар Пап»: приємно познайомитися!

Можливістю діагностувати рак шийки матки на ранніх (безсимптомних) стадіях ми зобов’язані грецькому біологу Георгіосу Папаніколау. Про створення методу він оголосив 5 січня 1928 р. Але тоді лікарі не могли повірити в те, що це дійсно можливо. Скільки ж років довелося чекати?

Пристрасть до генетики

Георгіос Папаніколау народився в сім’ї лікаря, закінчив медичний факультет в Афінах але лікарем не працював, чим дуже дратував свого майбутнього тестя – полковника Маврогени, який був увпевнений, що нагодувати (тобто забезпечити) родину, працюючи генетиком, у Греції неможливо. Але це була не єдина причина дратування і невдоволення. Донька полковника – Андромаха (для близьких просто Махі) була надто закохана в цього хлопця і виходила заміж якось раптово, не питаючи думки батька. Окрім цього, рід Маврогени – відомий і впливовий. З нього походить Манто Маврогенус, національна героїня, на чиї гроші розпочалося переможне повстання за незалежність Греції від Османської імперії. Відповідно, безробітний біолог для дівчини з таким прізвищем – не підходяща партія.

Єдине що втішало полковника – те, що Махі, як і раніше, жила з батьками і рідко бачила чоловіка. Бо Георгіос влаштувався штатним фізіологом в експедицію князя Монако Альбера I. Дивакуватий князь був океанологом, ходив по 10 місяців на рік у морі на своїй науково-дослідницький яхті, і закоханий у генетику Папаніколау разом з ним. Це були чудові часи в житті Георгіоса, але все закінчилося у 1912 році, коли князь Альберто І був змушений попрощатися із молодим генетиком.

Несподіваний поворот

То була Перша Балканська війна: Греція, Болгарія, Сербія та Чорногорія домовилися вигнати турків з Європи, а їхні європейські володіння поділити між собою. Папаніколау влаштувався лікарем на військовий корабель. Грецькі моряки здивували, видавивши турецький флот з Егейського моря, і готувалися вже бомбардувати Стамбул, коли між союзниками почалися непорозуміння. Наприклад, греки взяли Салоніки та приєднали це промислове місто до свого королівства, а болгари намагалися забрати територію собі. Несподівано кампанія розверталася до війни з Болгарією.

Георгиос и Махи

Воювати з одновірцями Папаніколау зовсім не хотів. На флоті в нього були приятелі серед американських добровольців, які колись емігрували з Греції до США. Вони також не планували воювати з болгарами, тому швиденько почали збиратися додому, запрошуючи Папаніколау їхати з ними. І от, коли в 1913 році уклали мир, Георгіос, прихопивши із собою дружину, вирушив до Нью-Йорка.

Життя в еміграції

Оскільки ніхто в Америці не міг вимовити грецьких імен та прізвищ, Махі перетворилася на Мері, а Георгіос просив називати його «лікар Пап». Хоча справжнім лікарем у США він стати не міг, бо грецький диплом не давав такої можливості. Життя було непростим. Пап і Мері довелося працювати продавцями в магазині одягу, а вечорами Георгіос грав у ресторані на скрипці. Потім товариші організували для нього посаду наукового колумніста в єдиному на всю Америку грецькому журналі «Атлантіс».

І от одного разу доля посміхнулася: Папаніколау пішов брати інтерв’ю про зчеплені гени у Томаса Ханта Моргана. Вчені різних країн знають одне одного за прізвищами. І Морган запитав журналіста, чи не родич він тому самому Папаніколау, який писав статті з генетики.

Почувши, що це він, Морган дав молодику рекомендацію в лабораторію патології при клінічній лікарні Корнельського університету. Там керівник доручив молодому біологові вивчати вплив алкоголю на морських свинок. Йому також дозволили взяти кілька тварин для власних дослідів. Оскільки Георгіос досліджував хромосоми, йому потрібні були ті морські свинки, у яких відбувалася овуляція. Ресурс вченого був обмежений, тому він не міг собі дозволити помилок. Обмірковуючи це, чоловікові спало на думку: напевно в різні дні циклу склад клітин в епітелії піхви і матки відрізняється. І Георгіос почав брати у свинок мазок із піхви, використовуючи інструмент отоларинголога – носове дзеркало. Зішкрябуючи таким зондом з епітелію резервні клітини (Папаніколау говорив «ексфоліативні»), можна було вивчати їх під мікроскопом і точно з’ясувати день овуляції.

Але якщо це працює з тваринками, можна проводити відповідну маніпуляцію з жінками, щоб відстежувати ендокринні зміни. Будова статевих органів свинки та людини значно відрізняється. Для відбору клітин із поверхні піхви та шийки матки жінки був потрібен зонд іншої конструкції – особлива щіточка. Такий зонд генетик відпрацював на своїй дружині Мері. Їй довелося робити мазок щодня протягом 21 року. Вона звільнилася з магазину та допомагала чоловікові в лабораторії: інших лаборантів у Папаніколау бути просто не могло. До 1923 року новий безболісний та нешкідливий метод аналізу був готовий.

Випадковість, що врятувала життя…

У клініці бралося дуже багато аналізів. Додаючи до звичайного мазка на флору свій, Папаніколау отримував матеріали для вивчення від сотень жінок. І в одному з цих мазків випадково виявилися ракові клітини. У пацієнтки не було жодних симптомів онкологічної патології шийки матки. Мабуть, ракові клітини тільки виникли в епітелії, і пухлина не проросла вглиб тканини. На цій стадії рак можна було зупинити без операції.

відкриття Папаніколау

У ті часи рак шийки матки був найпоширенішою злоякісною пухлиною серед жінок, особливо небагатих. Вони дуже рідко проходили обстеження, і якщо їм уже діагностували цю хворобу, то, на жаль, це була вже неоперабельна стадія.

Папаніколау відчув, що доля посміхнулася йому. Вивчивши сотні випадків, він зробив доповідь про можливість раннього виявлення раку жіночих статевих органів за допомогою простого та дешевого мазка на атипові клітини. Виступ 5 січня 1928 року супроводжувався фотографіями і був надзвичайно містким та енергійним. Попри те, що конференція була сумнівною і Георгіоса вважали другорядним дослідником, світила гінекології все ж таки помітили його доповідь, але… Вони вірили лише у біопсію, яка гарантовано виявляє пухлину. Думка, що пухлині можна не дати дозріти, здавалася дикою. На жаль, так само вважав і керівник Папаніколау, який розпорядився згорнути всі роботи на цю тему та продовжувати споювати морських свинок. Лікар Пап старанно вдавав, що послухався, але потайки продовжував відбирати мазки, вдосконалюючи методику фарбування препаратів. Папаніколау просто чекав, поки його начальник піде на пенсію.

Очікування в 11 років…

Нарешті, у 1939 році це сталося. Новий керівник побачив у проєкті Папаніколау комерційний потенціал і залучив для роботи над мазком команду кваліфікованих гінекологів. Вони переконали жінок Нью-Йорка зробити «Пап-тест» (скорочено від Папаніколау-тест). І що? Диво! Виявилося, цей тест визначає ранню онкопатологію у 95 % випадків. Завдяки йому смертність від раку шийки матки знизилася відразу на 70 %. Папаніколау прославився на весь світ. До 1957 року інвестори були готові дати йому грошей на організацію інституту боротьби з раком, який мав би називатися його ім’ям.

лікар Папаніколау

Усі ці роки Папаніколау мріяв заснувати інститут у Греції. Але після подорожі до Афін він із сумним розчаруванням повернувся до Америки і побудував свій інститут у Маямі. Через місяць після відкриття цієї досі процвітаючої установи «лікар Пап» помер від інфаркту. Він мало не встиг здобути Нобелівську премію, на яку його вже висунули. Сьогодні, завдяки Пап-тесту в жінок є можливість одужувати, а не помирати від раку шийки матки.

Пап-тест

Підготовлено за матеріалами книги Михайла Шифріна «100 рассказов из истории медицины», видавництво «Альпіна Паблішер Україна».

Раніше ми розповідали про тріумфальну появу першого презерватива.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook