Кабмін ухвалив низку рішень для зниження цін на препарати та забезпечення їх доступності

Кабінет Міністрів України ухвалив низку рішень для зниження цін на ліки та забезпечення їх доступності для населення.

Про це повідомляє МОЗ України.

Зокрема йдеться про:

  • запровадження обов’язкової реалізації в аптеках, розміщених у державних і комунальних закладах охорони здоров’я, лікарських засобів із трьома найнижчими цінами, визначеними в Національному каталозі цін;
  • дозвіл здійснювати роздрібну торгівлю безрецептурними ліками на автозаправних станціях (далі — АЗС) на підставі ліцензії;
  • оновлення вимог до фахівців аптечної сфери;
  • затвердження Порядку надання маркетингових послуг.

Прийняті рішення є частиною плану зниження та стабілізації цін на ліки, затвердженого рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» та введеного в дію Указом Президента України №82/2025.

Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, що врегульовують роботу аптек у державних і комунальних закладах охорони здоров’я.

Відтепер аптечні заклади, розміщені в державних та комунальних лікарнях, зобов’язані реалізовувати лише лікарські засоби з трьома найнижчими цінами, визначеними в Національному каталозі цін серед препаратів з однаковим складом, дозуванням і формою випуску.

Такий підхід унеможливлює пропозицію до продажу ліків з вищою ціновою категорією та гарантує пацієнтам доступ до найбільш економічно вигідних препаратів.

“Пацієнтам в аптеках часто пропонують найдорожчі торгові марки, хоча на ринку є значно дешевші аналоги з тією ж діючою речовиною і такою ж ефективністю. Держава у три етапи запровадила реферування та декларування цін і створила Національний каталог лікарських засобів, до якого вже внесено майже 11 тисяч позицій. Це дозволяє чітко розуміти, скільки виробників та імпортерів продають кожну діючу речовину в Україні і за якою ціною. Розрахунки говорять, що у разі заміни дорожчих препаратів на дешевші аналоги середній чек українців на ліки може знизитися орієнтовно на 38%. Сьогоднішнє рішення Уряду створює умови, щоб саме такі економічно вигідні препарати були гарантовано доступні в аптеках медичних закладів”, – пояснив міністр Віктор Ляшко.

Нагадаємо, запровадження обов’язкового декларування цін на всі лікарські засоби та створення Національного каталогу цін передбачено змінами до Закону України «Про лікарські засоби», які були прийняті парламентом у лютому цього року. Формування Нацкаталогу відбувалося в 3 етапи.

На першому етапі відбулося декларування цін на препарати, що включені до Нацпереліку. На другому етапі декларувалися ціни на рецептурні ліки, що не включені до Нацпереліку. Заключний третій етап — декларування цін на безрецептурні препарати, що не включені до Нацпереліку.

Рішення спрямоване на забезпечення прозорої цінової політики, підвищення доступності лікарських засобів та зниження витрат пацієнта на ліки.

Джерело: МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook