Фармопіка 2.0: погляд лікарів та фармацевтів на лікування

Сучасний відвідувач аптек приходить не за тим, щоб купити ліки. Він приходить за турботою та увагою! Фармопіка – це філософія, соціальна місія, яким має слідувати сучасний фармацевт і провізор. Це виклик часу вимагає якісних змін і нових навичок від працівників аптек.

Про це розказав директор компанії “Агентство медичного маркетингу”, бізнес тренер Юрій Чертков на спеціальному заході для фармацевтів та провізорів “Фармопіка 2.0”, організований компанією Bayer.

Під час свого виступу на заході Юрій Чертков наголосив, що сучасний відвідувач аптек більше не є споживачем, він “обирач”, адже на полицях представлений широкий асортимент ліків, серед яких багато аналогів. Крім цього, сучасний споживач взагалі має можливість не ходити в аптеку, адже замовити ліки можна через інтернет та з доставкою. Але 60% пацієнтів все ж таки продовжують відвідувати аптеки, більше цього – часто люди взагалі оминають лікаря, і тоді фармацевт стає єдиною людиною, яка призначає лікування. Зростає відповідальність, разом з тим має зростати довіра до фармацевтів.

В своїй презентації на тему “Ціннісна аптечна консультація” Ю. Чертков розказав, як має виглядати активна аптечна консультація в сучасних реаліях, яких помилок слід уникати і яку цінність бажає отримати пацієнт, відвідуючи аптеку. “Турбота та спілкування – цінність, за якою приходить пацієнт в аптеку. Сучасні провізори і фармацевти мають навчитись давати цю цінність, замість того, щоб просто відпускати ліки”, – роз’яснив свою позицію Ю. Чертков.

“Фармопіка – це комплексна програма взаємодії провізора та пацієнта протягом усього періоду терапії, починаючи з моменту відпуску лікарського засобу до повного закінчення лікування. Провізор і фармацевт відповідають за результат лікування кожного пацієнта. І важливо, щоб це лікування було не лише ефективним, а й безпечним”, – наголосив на тезі інший спікер заходу “Фармопіка 2.0” Микола Валентинович Хайтович, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.

В своїй презентації М. Валентинович навів такі цифри: кожний п’ятий пацієнт вмирає в лікарнях Європи від побічних ефектів лікарських засобів. Всесвітня організація охорони здоров’я, щоб запобігти цим наслідкам лікування і зменшити шкоду від лікарських засобів, започаткувала програму «Ліки без шкоди» (Medication Without Harm). Програма має на меті протягом п’яти років удвічі зменшити смертність від ятрогенних медикаментозних впливів.

В реалізації та успішності цієї програми велику роль відіграють фармацевти. Саме їх знання про медичні препарати, активні діючі речовини та їх вплив на людський організм можуть допомогти зменшити шкоду від лікарських засобів.

М. Валентинович наголосив, що сучасні фармацевти – це високопрофесійні спеціалісти з великим обсягом знань. Порівняно з лікарями, які під час навчання у вищих навчальних закладах мають лише 20 годин, присвячених вивченню фармакології, фармакологи досліджують активні речовини та їх впливи на людину протягом 150 годин. Тому фармацевт разом із лікарем, зможуть більш ефективно підібрати лікування для кожного конкретного пацієнта.

Також М. Валентинович продемонстрував на прикладі препаратів компанії Bayer, як має виглядати консультація фармацевта під час звернення в аптеку пацієнтів з гемороєм. “Враховуючи протоколи провізора, результати останніх досліджень та рекомендації клінічних настанов, ми запропонували алгоритми фармацевтичної опіки поширених патологічних станів і сподіваємось, що вони будуть корисні у практичній діяльності не лише провізорів, а й лікарів”, – розказав експерт.

Анфілова Марина Родіонівна, доктор медичних наук, професор, президент Української академії дерматовенерології поділилась своїм досвідом, який підтвердив слова інших спікерів: на фармацевтах лежить велика відповідальність, адже більшість пацієнтів сьогодні просто не доходять до лікарів. Вони звертаються по допомогу в аптеку і фармацевти мають підвищувати свій професійний рівень, щоб надати їм цю допомогу.

Бездітко Наталія Володимирівна, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної фармакології інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ, яка також взяла участь у заході наголосила, що фармакологія – це не лише професія, це знання, які завжди будуть корисними вдома, на роботі і в будь-якій іншій ситуації. Ці знання можуть не лише допомогти покращити самопочуття і позбутися неприємних симптомів, але й врятувати чиєсь життя. Наталія Володимирівна у своїй презентації простими і доступними словами розказала про вплив та значення для людського організму вітамінів і запропонувала прості алгоритми, які допоможуть орієнтуватися фармацевтам та провізорам в асортименті вітамінних препаратів.

В програмі “Фармопіка 2.0” учасники отримали вдале поєднання поглядів лікарів та фармацевтів на лікування на прикладі препаратів Bayer. Крім відео-трансляції заходу учасники отримали доступ до матеріалів про препарати та практичні поради, щодо проведення консультацій в аптеці. Під час трансляції кожний учасник мав можливість поставити своє питання спікеру та отримати відповідь у прямому ефірі.

Наступний захід для провізорів та фармацевтів “Фармопіка 2.0.” відбудеться 24 березня в 16:00 – pharmopika.com.ua

Редакція журналу РАП


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook