Експерти пояснили, як спосіб життя може впливати на ризик розвитку онкологічних захворювань

В Україні новоутворення входять до основних 5 причин смерті українців. Водночас приблизно в третині випадків смерть від раку зумовлена основними факторами ризику, пов’язаними з поведінкою й раціоном. А отже, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.

Експерти ЦГЗ МОЗ України розповіли про основні фактори ризику і як їм запобігти.

1. Не куріть

Вживання тютюну є найважливішим фактором ризику розвитку раку. На куріння припадає майже 22% випадків смерті від раку в світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку: рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень.

2. Правильно харчуйтеся

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань. Для цього потрібно

  • вживати багато фруктів, овочів та інші харчових продукти з рослинних джерел, як-то цільнозернові та боби.
  • контролювати свою вагу. Обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону цукор, трансжири, їжу з фастфуду.
  • Не вживати алкоголь. Ризик різних видів раку, як-от рак молочної залози, товстої кишки, легень, нирок і печінки, збільшується з кількістю вжитого алкоголю.
  • обмежити споживання технологічно обробленого м’яса. ВООЗ наголошує, що вживання великої кількості такого продукту може збільшити ризик деяких видів раку

3. Підтримуйте здорову вагу й будьте фізично активними

Близько 20% усіх видів раку спричинено надлишковою вагою. Підтримання здорової ваги може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

4. Не засмагайте

Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти. Тому експерти радять:

  • уникати прямого сонячного світла вдень. Улітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00 год, коли сонячні промені найагресивніші.
  • користуватися сонцезахисними засобами з SPF 30+, надягати сонцезахисні окуляри та капелюх із широкими полями.
  • затуляти відкриті ділянки тіла. Більше одягу — більше захисту. Обов’язково прикривайте свої руки та ноги.
  • уникати соляріїв. Вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

5. Вакцинуйтеся

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. А вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.

6. Уникайте ризикованої поведінки

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, можуть збільшити ризик розвитку онкозахворювань.

7. Регулярно проходьте профілактичні огляди

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби. Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Джерело: ЦГЗ МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook