Експорт українських ліків у 2022 році знизився, однією з причин стало ускладнення і подорожчання логістики.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
За словами CEO фармкомпанії “Фармак” Володимира Костюка, 2022 року експорт “Фармака” зменшився порівняно з 2021 роком на 23% у грошовому виразі з низки причин. Серед них, зокрема, першочергове забезпечення ліками українського ринку та запити, пов’язані з потребами ЗСУ, знищення складу з готовою продукцією та первинним пакуванням “Фармака” в перші тижні війни, “що унеможливило швидкий випуск нового товару”.
За словами керівника департаменту міжнародної реєстрації та виходу на нові ринки фармкомпанії “Дарниця” Ганни Павлюк-Гаврилової, припинилося авіасполучення, і його довелося повністю замінити автомобільним, а для віддалених ринків фармкомпанії використовують додатково морський транспорт.
“Це призвело до збільшення часу доставки: наприклад, нині дорога товару до Узбекистану займає три-п’ять тижнів. Відповідно, логістичні витрати зросли досить суттєво”, – сказала Павлюк-Гаврилова.
Зі свого боку у фармкомпанії “Юрія-Фарм”, яка провадить діяльність у більш ніж 40 країнах, повідомили про скорочення обсягу експортного продажу на 10,5% загалом 2022 року порівняно з 2021 роком.
“Головними проблемами, з якими зіткнулися у 2022 році, стало збільшення ціни на доставку продукції та зміна транспортних ланцюжків. Вартість доставки зросла на 60-150% (сумарно більш ніж удвічі), значно зменшилася кількість пропозицій від перевізників, особливо на початку повномасштабного вторгнення. Стикалися з великими чергами на кордонах. У деяких країнах у зв’язку з новими логістичними маршрутами стикалися з дефіцитом дозволів на перевезення продукції”, – пояснили в компанії.
Нагадуємо, що у 2022 році українські компанії припинили продавати ліки в Росію і Білорусь, зріс експорт до Литви та Латвії. Більшість українського фармацевтичного експорту йде в Азію.
Джерело: Interfax