Травми – частина нашого життя. І це стосується всіх без винятку – від професійних спортсменів до офісних працівників. Найбільша неприємність від забиття – це біль. Гострий, тупий чи пульсуючий, він однаково виводить людину з рівноваги, не даючи їй змоги займатися своїми справами. Усі думки зосереджені лише на вогнищі болю. На щастя, людство вже давно знає, як дати раду больовим відчуттям. У цьому матеріалі розбираємося, що робити у разі травм, – найбільш частих причин болю.
Найперше – оціни травму
Після травми перше, що потрібно зробити – оцінити її масштаб. Це забій чи розтягнення? А може перелом? У першому випадку спостерігається пошкодження шкірних покривів або м’язів. У результаті може утворитися гематома (синець) та набряк.
Розтягнення виникають від занадто високої амплітуди рухів. Так можуть травмуватися суглоби або зв’язки, бо не витримали навантаження.
Найчастіше люди стикаються із забоями та розтягненнями. І в більшості випадків вони не потребують допомоги лікаря. Якщо ж у вас є підозра на перелом або масштаб травм доволі великий (чи ви відчуваєте дуже сильний біль), тоді обов’язково зверніться по медичну допомогу. Травматолог або хірург огляне травмовану ділянку тіла. За необхідності пацієнту зроблять рентгенографічне дослідження, аби впевнитися в цілісності кісток.
Важливо! Навіть, якщо вам здається, що травма незначна, не полінуйтесь і зверніться до травматолога. Діагностика ніколи не буває зайвою. Це суттєво пришвидшить процес одужання та відновлення травмованої кінцівки.
Перша допомога при травмах
А тепер розглянемо алгоритм дій у разі отримання травм. Ось, що потрібно робити:
- упевнитися в тому, що ви не отримали перелому;
- забезпечити спокій травмованій кінцівці, оскільки фізичне навантаження на пошкоджену руку чи ногу може посилити біль та інші симптоми;
- охолодити місце травми за допомогою холодного компресу – це допоможе знизити больові відчуття, зменшити набряк, запобігти появі синців;
- за потреби можна накласти компресійну, здавлюючу пов’язку;
- якщо забій на нозі чи руці доволі великий і супроводжується значним набряком, то для полегшення відтоку крові та лімфи з ураженого місця варто під час відпочинку піднімати кінцівку вище рівня голови;
- використовуйте нестероїдні протизапальні засоби у вигляді гелів, мазей або кремів для зменшення болю та набряку.
У чому перевага місцевих знеболювальних препаратів
Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) – це найпоширеніші засоби від болю. Механізм дії таких ліків полягає у пригніченні активності ферменту циклооксигенази, яка бере участь у синтезі простагландинів – медіаторів запалення та болю.
НПЗП бувають системними та місцевими. Перші випускаються у вигляді таблеток, капсул чи засобів для ін’єкцій. Такі препарати потрапляють у кров та реалізують свою терапевтичну дію на системному рівні. У цьому є і плюси, і мінуси. Серед недоліків – побічні реакції, які найчастіше спостерігаються з боку шлунково-кишкового тракту та печінки.
Для усунення больових відчуттів при травмах часто в системних засобах немає потреби. Достатньо місцевих знеболювальних препаратів, які випускаються у вигляді гелів, кремів або мазей. Активні компоненти знеболювального всмоктуються через шкіру та діють лише у вогнищі болю. Таким чином, знімається навантаження на організм, зокрема, шлунково-кишковий тракт та печінку.
Гель – найкраща форма для знеболення
Серед місцевих НПЗП лікарі радять обирати гелі, адже така форма має декілька переваг, а саме:
- мазі та креми набагато довше всмоктуються. Гелева форма значно швидше проникає через гідрофільний бар’єр шкіри. Таким чином, знеболювальний ефект настає швидше;
- гель – більш економний варіант, адже його потрібно менше, ніж крему та мазі;
- гель не залишає жирних слідів на шкірі та не забруднює одяг.
«Кеторол гель» – швидка допомога від болю
Кеторол гель – один із місцевих протизапальних та знеболювальних препаратів, який випускається у формі гелю. Вже багато років препарат успішно використовується для зняття запалення та болю під час травм.
Активний компонент «Кеторол гелю» – НПЗП кеторолак. Він досягає «центру болю» та діє швидко, навіть за умов сильного болю[1].
Окрім власне кеторолаку, до складу препарату входять речовини, які посилюють та пришвидшують транспорт активної речовини до вогнища болю. Серед таких компонентів:
- димексид – пришвидшує транспорт кеторолаку крізь шкіру;
- безводний етанол – робить роговий шар шкіри більш пористим, що суттєво полегшує проникнення кеторолаку до уражених тканин [2];
- ізопропілміристат – посилює транспорт активної речовини до вогнища болю [3].
Окрім вищезазначених переваг, кеторолак має ще одну – це відсутність обмежень у застосуванні. Варто зауважити, що більшість НПЗП можна використовувати не більше 2-х тижнів. Але бувають випадки, коли біль непокоїть значно довше, і тут на допомогу прийде «Кеторол гель».
Джерела:
1. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Кеторол гель. До складу препарату входить диметилсульфоксид, транспортуюча здатність якого посилює проникнення кеторолаку трометаміну крізь шкіру безпосередньо до уражених тканин.
2. Trommer H, Neubert RH. Overcoming the stratum corneum: the modulation of skin penetration. A review. Skin Pharmacol Physiol. 2006;19(2):106-21. Epub 2006 May 9.
3. Pawan Kumar, et al. Enhancement of ketorolac tromethamine permeability through rat skin using penetration enhancers: An ex-vivo study. Int J Pharm Investig. 2015 Jul-Sep; 5(3): 142–146.