Як в Україні ВІЛ-позитивним пацієнтам отримати безоплатне лікування?

За даними ЦГЗ МОЗ,  в Україні близько 257 тисяч людей живуть з ВІЛ, і майже 70% із них знають про свій діагноз. Але все ще кожен третій українець або українка не знають про свій ВІЛ-статус.

Як пацієнтам із ВІЛ отримувати безоплатне лікування в Україні та чи потрібно платити за антиретровірусні препарати – НСЗУ відповідає на найпоширеніші питання.

Сьогодні це захворювання повністю контролюється медикаментами і людина, яка приймає ліки, продовжує жити повноцінним життям. Для цього у Програмі медичних гарантій є пакет послуг “Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ-інфекцією (та підозрою на ВІЛ)”.

Договір за цим пакетом з НСЗУ уклали  майже 400 лікарень. З них 10 – це приватні центри. Знайти ці заклади можна на дашборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Для цього потрібно у фільтрі “Група послуг” написати “ВІЛ”. Або ж зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

До безоплатних медичних послуг, які медзаклади мають надавати людям, які живуть із ВІЛ або мають підозру на ВІЛ, відповідно до їхніх медичних потреб, входять:

  1. Тестування на ВІЛ та післятестове консультування.
  2. Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, кількість CD4, визначення навантаження ВІЛ у плазмі крові, обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом, інші дослідження за потреби.
  3. Аналіз крові дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів.
  4. Медичний нагляд, призначення антиретровірусної терапії, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій.
  5. Медичний нагляд дітей, народжених від ВІЛ-позитивних жінок, на період від народження до 18 місяців, до встановлення або виключення діагнозу ВІЛ.
  6. Консультування членів сім’ї пацієнтів щодо профілактики, консультування з питань планування сім’ї.
  7. Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини.
  8. Проведення медикаментозної постконтактної профілактики особам, які не пізніше 72 годин після ризикованого контакту щодо інфікування ВІЛ звернулися до лікаря.

Повний перелік послуг опублікуваний на сайті НСЗУ.

Зазначається, що антиретровірусні препарати в Україні є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються також безоплатно. Якщо права пацієнтів порушуються, потрібно звертатися до керівника лікарні. Якщо і після цього питання не вдається вирішити, потрібно звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Також існують організації, які захищають права пацієнтів з ВІЛ:

  • “100% Життя” («100% життя» – Мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні;
  • “Позитивні жінки” (Позитивні жінки – Positive Women) — благодійна організація, яка допомагає ВІЛ-позитивним жінкам.

Джерело: НСЗУ


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook