За даними ЦГЗ МОЗ, в Україні близько 257 тисяч людей живуть з ВІЛ, і майже 70% із них знають про свій діагноз. Але все ще кожен третій українець або українка не знають про свій ВІЛ-статус.
Як пацієнтам із ВІЛ отримувати безоплатне лікування в Україні та чи потрібно платити за антиретровірусні препарати – НСЗУ відповідає на найпоширеніші питання.
Сьогодні це захворювання повністю контролюється медикаментами і людина, яка приймає ліки, продовжує жити повноцінним життям. Для цього у Програмі медичних гарантій є пакет послуг “Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ-інфекцією (та підозрою на ВІЛ)”.
Договір за цим пакетом з НСЗУ уклали майже 400 лікарень. З них 10 – це приватні центри. Знайти ці заклади можна на дашборді “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”. Для цього потрібно у фільтрі “Група послуг” написати “ВІЛ”. Або ж зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
До безоплатних медичних послуг, які медзаклади мають надавати людям, які живуть із ВІЛ або мають підозру на ВІЛ, відповідно до їхніх медичних потреб, входять:
- Тестування на ВІЛ та післятестове консультування.
- Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, кількість CD4, визначення навантаження ВІЛ у плазмі крові, обстеження на інфекції, що передаються статевим шляхом, інші дослідження за потреби.
- Аналіз крові дітей, народжених від ВІЛ-позитивних матерів.
- Медичний нагляд, призначення антиретровірусної терапії, видача препаратів, моніторинг побічних реакцій.
- Медичний нагляд дітей, народжених від ВІЛ-позитивних жінок, на період від народження до 18 місяців, до встановлення або виключення діагнозу ВІЛ.
- Консультування членів сім’ї пацієнтів щодо профілактики, консультування з питань планування сім’ї.
- Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини.
- Проведення медикаментозної постконтактної профілактики особам, які не пізніше 72 годин після ризикованого контакту щодо інфікування ВІЛ звернулися до лікаря.
Повний перелік послуг опублікуваний на сайті НСЗУ.
Зазначається, що антиретровірусні препарати в Україні є доступними для кожної людини з ВІЛ та надаються також безоплатно. Якщо права пацієнтів порушуються, потрібно звертатися до керівника лікарні. Якщо і після цього питання не вдається вирішити, потрібно звернутися до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Також існують організації, які захищають права пацієнтів з ВІЛ:
- “100% Життя” («100% життя» – Мережа ЛЖВ) — найбільша пацієнтська організація в Україні;
- “Позитивні жінки” (Позитивні жінки – Positive Women) — благодійна організація, яка допомагає ВІЛ-позитивним жінкам.
Джерело: НСЗУ