Як перехід на літній час впливає на здоров’я: роз’яснення невролога

Перехід на літній час у 2023 відбудеться 26 березня.

Як перехід на літній час впливає на здоров’я, розповіла професор неврології та педіатрії університету Вандербільта Бет Енн Малоу, передає The Conversation.

Бет Малоу вивчала плюси і мінуси переведення годинників більше п’яти років.

«Мені та багатьом моїм колегам стало зрозуміло, що перехід на літній час кожної весни впливає на здоров’я відразу після переведення годинників, а також протягом майже восьми місяців», – каже вона.

За словами дослідника, перехід на літній час призводить до того, що природне світло з’являється на одну годину пізніше вранці і на одну годину пізніше ввечері. А це негативно впливає на рівень мелатоніну в організмі.

Ранкове світло необхідне для того, щоб допомогти встановити природні ритми тіла: воно будить нас і підвищує пильність. Ранкове світло також підвищує настрій.

Хоча точні причини того, чому світло активізує нас і позитивно впливає на наш настрій, ще не відомі, це може бути пов’язано з впливом світла на підвищення рівня кортизолу – гормону, що модулює реакцію на стрес.

Найбільша перевага переходу на літній час полягає в тому, що він забезпечує додаткову годину світла пізно ввечері для занять спортом, покупок тощо.

«Однак… тривале вечірнє світло затримує вивільнення мозком мелатоніну, гормону, який сприяє сонливості, що, в свою чергу, заважає сну і змушує нас менше спати в цілому», – розповіла науковець.

Оскільки статеве дозрівання також призводить до вивільнення мелатоніну пізно вночі, це означає, що підлітки мають затримку природного сигналу, який допомагає їм заснути. Цей «зсув» мелатоніну під час статевого дозрівання триває до 20 років.

Джерело: Уніан


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook