стрес

Як мінімізувати наслідки стресу – поради від експертів

У НСЗУ розповіли, як розпізнати стрес та знизити його наслідки для ментального здоров’я.

“Стрес є реакцією організму людини на стресогенні чинники, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоров’ю. В час повномасштабної війни для багатьох людей стрес може виявитися занадто сильним і негативно вплинути на життя. Так, надважкий або тривалий стрес може вплинути на здатність справлятися із повсякденними викликами”, – повідомляють експерти НСЗУ.

Зазначається, що надважкий або тривалий стрес спричиняється такими потужними стресовими чинниками, як війна, епідемія, фізичне чи сексуальне насильство, тощо.

Такі важкі події в житті викликають велику кількість емоцій, що в свою чергу впливає на фізіологічні процеси в тілі людини.

Стрес викликає такі зміни:

  • пришвидшення серцебиття та частоти дихання,
  • гіперглікемія,
  • уповільнення або повна зупинка травлення,
  • звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла,
  • розширення кровоносних судин у м’язах,
  • зупинка слиновиділення та вироблення сліз,
  • розширення зіниць, тремор,
  • підвищене потовиділення.

Тривалий стрес призводить до порушення функціонування органів та систем. Наприклад, порушення перистальтики, спазму судин, підвищення больової чутливості. Надважкий або тривалий стрес може спричинити психічні та неврологічні розлади.

Якщо людина спостерігає у себе такі симптоми тривалий час, важливо вчасно звернутися до лікаря. Часто люди з легкими формами психічних розладів потребують не фармакологічних, а психосоціальних втручань. Або іншими словами – психологічної підтримки. Саме таку підтримку українці можуть отримати у сімейного лікаря.

В межах своєї компетенції лікар первинної ланки огляне пацієнта та складе план лікування, або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста.

Щоб знайти медзаклад первинної ланки, де можна отримати психологічну допомогу, потрібно зателефонувати в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ.

Джерело: НСЗУ


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook