Вже фініш чи ні, або що потрібно знати про «омікрон»?

В кінці минулого року ми почули нове слово у пандемії COVID-19 — «омікрон». Це черговий штам нового коронавірусу, який за декілька тижнів призвів до шаленого сплеску захворювань по всьому світу. Та деякі експерти дивляться на «омікрон» з оптимізмом, бо вбачають у ньому початок кінця пандемії. Так це чи ні, давайте розбиратися.

Що таке «омікрон»?

В кінці листопада 2021 року у Південно-Африканській Республіці та Ботсвані помітили аномальний сплеск захворюваності на ковід. У лікарів одразу виникла підозра на новий штам, що ймовірно є більш заразним за своїх «попередників». Після проведення відповідних досліджень (секвенування геномів вірусів, взятих від хворих пацієнтів) вчені побачили численні мутації, що дозволило віднести патоген до нового штаму коронавірусу SARS-CoV-2. Тільки у спайк-протеїні вірусу вчені помітили більше 30 різних мутацій1.

Новому штаму із півдня Африки дали назву «омікрон». Нагадаємо нашим читачам, що за рішенням ВООЗ, назви штамам дають грецькими літерами.

Три теорії походження «омікрону»

Аби зрозуміти походження конкретного штаму, вчені проводять генетичний аналіз вірусу і будують спеціальні філогенетичні дерева. Так вони бачать, наприклад, із якого регіону потрапив до них цей вірус. Потім вчені простежують подальші його мутації, які в кінцевому підсумку дозволяють патогену «оформитися» в новий штам з якісно іншими властивостями та характеристиками.

Вивчаючи послідовність геному омікрону, вчені помітили одну цікаву особливість. Вони знайшли у ньому багато спільного зі штамом, який циркулював ще у середині 2020 року. При цьому омікрон майже не має слідів від штамів, що циркулюють у пізніший час, що дивно. Тобто «омікрон» не походить від «дельти», а є відгалуженням від інших гілок філогенетичного дерева коронавірусу.

Враховуючи генетичний аналіз штаму омікрон, вчені висувають 3 теорії щодо його походження.

1. «Омікрон» прийшов від тварини

Одна з теорій постулює, що в середині 2020 року на коронавірус могли захворіти деякі тварини. Протягом року-півтора вірус мутував у цій популяції тварин, а потім знову повернувся до людини.

Сильна сторона цієї гіпотези — це близька спорідненість омікрону зі штамами середини 2020 року. Слабкі сторони цієї версії – відсутність слідів тваринного геному у вірусному генетичному матеріалі. При цьому в «омікроні» є вставки людської РНК, що вказує на його еволюцію саме в організмі людини.

2. Поширення вірусу у неконтрольованому регіоні

Друга версія походження омікрону базується на еволюції вірусу в регіоні з поганим епіднаглядом. Справді, у більшості країн Африки відзначається брак як устаткування, так і фахівців для ефективного відстеження мутацій вірусу.

Критики цієї теорії запевняють, що проміжні варіанти вірусу (перед «омікроном») не залишилися б непоміченими у будь-якій точці світу. Однак ми не знаємо, які саме характеристики набували проміжних форм. Можливо, вірус поступово накопичував мутації і дійшовши певної точки, став стрімко поширюватися.

3. Еволюція вірусу у людей з імунодефіцитом

Це найбільш реалістична теорія, враховуючи і регіон походження нового штаму. Дослідники припускають, що коронавірус еволюціонував в організмі людини з ослабленою імунною системою. Не виключено, що це був інфікований ВІЛ.

Імунна система таких людей погано бореться із вірусами. Тобто захисних сил могло бути достатньо, щоб захистити людину від смерті, але не знищити вірус. Таким чином, патоген, ймовірно, довгий час перебував в організмі і з кожною реплікацією (розмноженням) набував нових мутацій.

Враховуючи той факт, що у ПАР ВІЛ-інфекцією заражено понад 15% населення, такий сценарій видається реалістичним.

Особливість штаму омікрон

За попередніми даними, штам омікрон розмножується у 70 разів швидше за штам дельта2. Це визначили дослідники з Гонконгу. У цьому ж дослідженні йдеться про те, що «омікрон» майже не проникає в глибокі відділи органів дихання. Саме ця обставина дає змогу говорити про те, що «омікрон» є менш небезпечним штамом. Нагадаємо, що основна причина госпіталізацій при ковіді — це ураження нижніх відділів легень.

Чи є у «омікрона» особливі симптоми?

Симптоми при зараженні штаом омікрон схожі на прояви COVID-19, спричинені іншими штамами коронавірусу. Основними симптомами захворювання, як і раніше, залишаються підвищена температура, втома, нежить, першіння в горлі, чхання, кашель та зниження апетиту.

З появою штаму дельта у світі дедалі рідше стали відзначати втрату нюху чи смаку. У штаму омікрон такий симптом зустрічається набагато рідше, ніж у «дельти». Згідно з даними, отриманими від користувачів програми Zoe Covid app, найчастішими симптомами при зараженні омікроном є нежить, біль голови, втома і першіння в горлі3. За спостереженнями багатьох лікарів у Великій Британії та інших країнах, у пацієнтів, заражених новим штамом, також відзначається виражена нічна пітливість.
В окремих випадках омікрон може викликати симптоми з боку шлунково-кишкового тракту. Це діарея, нудота та блювання.

Вакцини від «омікрону»

Дослідження, що проведені у грудні 2021 року, показують, що штам омікрон уникає антитіл, вироблених існуючими вакцинами4. За даними попередніх лабораторних досліджень, мРНК-вакцина Comirnaty (Pfizer/BioNTech) може бути ефективною проти «омікрону», але після третьої дози препарату. Оскільки до 80% структур спак-протеїну вірусу не мутували, то і дві дози препарату все ще захищають від важкої форми хвороби. Щодо титру антитіл, то після бустерної, третьої дози мРНК-вакцини він такий самий, як і після двох доз для дикого (уханьського) типу вірусу.

Водночас у компанії Pfizer заявили, що модифіковану вакцину під омікрон почнуть випускати вже у березні 2022 року. Примітно, що мРНК-вакцини порівняно легко піддаються модифікації, і це одна з основних переваг в умовах пандемії.

Доцільність створення нових вакцин під штам омікрон викликає багато питань. Деякі вчені дивляться на це скептично. Вони вважають, що людство просто не встигне щепитися від «омікрону». Справді, нові штами виникають значно швидше за нові вакцини. Враховуючи стрімке поширення штаму, може вийти, що до появи специфічної вакцини в щепленнях просто не буде потреби. Проте виробники вакцин мають намір міняти свої препарати під актуальні штами. Є кілька причин для цього:

  • Модифікація сучасних вакцин від коронавірусу (мРНК та векторних) – порівняно просте завдання. У це не потрібно вкладати великих коштів.
  • Підприємства таким чином підтримують свою репутацію, відповідаючи на соціальні запити.
  • Вакцину під омікрон можна буде використати в майбутньому, якщо раптом виникне новий штам — свого роду похідне від омікрону.

«Омікрон» — це вже кінець?

Варто відзначити, що штамів коронавірусу набагато більше, ніж тих, про які йдеться у засобах масової інформації. Віруси, як і інші організми на Землі, еволюціонують. Проте роблять вони це набагато швидше за людину. А все тому, що якщо для людини покоління – це два десятки років, то для вірусів та бактерій – це хвилини чи секунди.

З кожним новим поколінням віруси накопичують мутації. Деякі з них дозволяють вірусу краще адаптуватися до господаря. Деякі мутації роблять вірус більш заразним, більше або менше смертоносним. Це безумовно помічають лікарі, які першими починають бити на сполох. Саме тому в поле зору у науковців саме ті штами, які призводять до суттєвих змін у перебігу захворювання.

Характеристики штаму омікрон показують, що, швидше за все, коронавірус пішов шляхом збільшення заразності, але при цьому став менш небезпечним для людини. У січні 2022 року у світі фіксують величезний сплеск заражень — понад 3,5 мільйона випадків щодня, чого не було ніколи. При цьому кількість смертей зменшується.

Поки що складно сказати, чи справді вірус став менш небезпечним. Насамперед це пов’язано з високим рівнем вакцинації. Тобто, незрозуміло, чи це вірус менш небезпечний, чи це наслідок більшої захищеності широких верств населення.

Але у ВООЗ вже кажуть, що коронавірус поступово перетворюється на ендемічну інфекцію (захворювання, що прив’язане до певної місцевості). Іншими словами, все йде до того, що проблема коронавірусу перестане носити пандемічний характер, а стане епідемією, що виникає в тому чи іншому регіоні у різний час (наприклад, як із грипом). При цьому експерти ВООЗ попереджають, що через високу кількість заражень є загроза колапсу системи охорони здоров’я у низці країн. Можливо, омікрон справді менш небезпечний, але стрімке його поширення призводить до збільшення кількості госпіталізацій2. До того ж, немає жодних гарантій того, що незабаром не з’явиться новий штам, який буде більш небезпечним для людини.

Джерела:
1. Torjesen I. Covid-19: Omicron may be more transmissible than other variants and partly resistant to existing vaccines, scientists fear. BMJ. 2021 Nov 29;375:n2943. doi: 10.1136/bmj.n2943. PMID: 34845008.
2. HKUMed finds Omicron SARS-CoV-2 can infect faster and better than Delta in human bronchus but with less severe infection in lung. https://www.med.hku.hk/en/news/press/20211215-omicron-sars-cov-2-infection
3. Omicron and cold-like symptoms rapidly taking over in London. https://covid.joinzoe.com/post/omicron-and-cold-like-symptoms-rapidly-taking-over-in-london
4. Lu L, Mok BW, Chen LL, Chan JM, Tsang OT, Lam BH, Chuang VW, Chu AW, Chan WM, Ip JD, Chan BP, Zhang R, Yip CC, Cheng VC, Chan KH, Jin DY, Hung IF, Yuen KY, Chen H, To KK. Neutralization of SARS-CoV-2 Omicron variant by sera from BNT162b2 or Coronavac vaccine recipients. Clin Infect Dis. 2021 Dec 16:ciab1041. doi: 10.1093/cid/ciab1041. Epub ahead of print. PMID: 34915551; PMCID: PMC8754807

Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook