У МОЗ відповіли на популярні запитання про електронні направлення

Електронне направлення – цифровий документ, який технічно забезпечує скерування пацієнта до іншого надавача медичної допомоги для отримання консультації лікаря-спеціаліста, проведення лабораторних або візуальних досліджень тощо.

В рамках Програми медичних гарантій ці послуги гарантовано надаються безоплатно саме за е-направленням.

У МОЗ відповіли на кілька важливих запитань щодо використання е-направлень.

1. Хто може сформувати е-направлення? 

Електронні направлення можуть виписувати як лікарі первинної допомоги, так і лікарі-спеціалісти.

Така технічна можливість доступна для всіх без винятку лікарів, які працюють в електронній системі охорони здоровʼя (далі – ЕСОЗ).

Е-направлення виписує той лікар, який приймає рішення щодо необхідності провести додаткові обстеження – консультації, лабораторні дослідження тощо.

2. На які види послуг можна отримати е-направлення?

Окрім направлення на консультацію до лікаря-спеціаліста, пацієнт також може отримати е-направлення на візуалізацію та лабораторну діагностику.

Візуалізація – це такі обстеження як рентген, ультразвукова діагностика, магнітно-резонансна та комп’ютерна томографія, ангіографія, енцефалографія та багато інших. Лабораторна діагностика передбачає біохімічні, бактеріологічні, імунологічні, генетичні, цитологічні, вірусологічні та інші дослідження біоматеріалу пацієнтів.

3. В якому медзакладі можна отримати послугу за е-направленням?

Пацієнт може самостійно обрати установу, незалежно від свого місця проживання чи реєстрації. В електронному направленні не вказується ні заклад, ні лікар, до якого направляють пацієнта. Лише код послуги та інформація про медзаклад і лікаря, який його створив.

При цьому пацієнт може обрати як комунальний заклад, так і приватну клініку чи лікаря-ФОП, які законтрактовані з НСЗУ за відповідним пакетом послуг, – у такому разі людина може отримати допомогу за направленням безоплатно.

4. Чи обов’язково пред’являти друковане направлення для отримання послуги?

Після того, як лікар сформує е-направлення, пацієнт отримає смс із кодом цього направлення на свій телефон – цей код і є основним підтвердженням отримання е-направлення. Якщо у людини немає телефону, лікар роздрукує направлення.

Для отримання послуги за е-направленням не потрібно друкувати паперову копію е-направлення. Вимога щодо пред’явлення паперового направлення зі сторони закладів є недоцільною, порушує чинне законодавство та обмежує права пацієнтів в безперешкодному отриманні медичної допомоги!

5. В яких випадках е-направлення до лікаря-спеціаліста не потрібне?

Пацієнт може потрапити на прийом до деяких лікарів-спеціалістів без направлення. Це, зокрема, гінеколог, психіатр, стоматолог, нарколог, фтизіатр. Також без направлення можна звернутись до лікаря, у якого пацієнт перебуває під медичним наглядом для лікування хронічних захворювань.

Окрім того, для отримання екстреної медичної допомоги пацієнту не потрібно ані направлення, ані декларація з лікарем.

Джерело: МОЗ України


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook