Вакцини захищають не тільки від грипу, але і від хвороби Альцгеймера та серцевих ускладнень. Ми зібрали для вас найцікавіші дослідження та розробки 2022 року, які стосуються вірусу грипу.
1. Універсальна вакцина проти грипу
Одна з кричущих проблем у профілактиці грипу – необхідність у постійному оновленні існуючих вакцин. Це викликано як циркуляцією різних штамів вірусу, так і мутаціями конкретного штаму, що робить вакцину менш ефективною (або ж неефективною взагалі).
Дослідники з Інституту біомедичних наук Університету штату Джорджія розробили вакцину проти комбінації двох консервативних вірусних білків [1]. Це екстрацелюлярний матриксний білок M2e та Stalk Protein. Такий комбінований білок не змінюється з поколіннями (або принаймні мутує дуже повільно, бо наразі мутацій не помічено). Це дає змогу використовувати одну вакцину протягом щонайменше декількох сезонів, а може і набагато більше (якщо комбінований білок справді не мутуватиме).
Дослідження на тваринах показали, що вакцина викликає імунітет одразу проти декількох штамів вірусу грипу. Зокрема, йдеться про H1N1, H5N1, H9N2, H3N2 та H7N9. Щеплення таким препаратом було однаково ефективним як для молодих, так і старих мишей, що дуже важливо. Якщо зазначена вакцина буде допущена до випробувань на добровольцях, і буде встановлено тотожний ефект, то це допоможе вирішити низку проблем, пов’язаних, наприклад, з ускладненнями хронічних захворювань від грипу в літніх людей.
2. Неочікуваний бонус: щеплення від грипу знижує ризик хвороби Альцгеймера
Вивчення кореляційних зв’язків на великих групах інколи просто дивує отриманими результатами. Так, дослідники з Наукового центру здоров’я Техаського університету у Х’юстоні (США) вивчали зв’язок між щепленням проти грипу та ризиком хвороби Альцгеймера [2].
Науковці доклали чимало зусиль, вивчивши дані понад 2 млн осіб старше 65 років. Половина цієї великої групи за останні 4 роки робила бодай одне щеплення проти грипу, а інша – ні. Дослідники виявили, що 5,1 % вакцинованих захворіли на Альцгеймер. Водночас серед невакцинованих цей показник становив 8,5 %. Тобто серед невакцинованих вірогідність розвитку цієї хвороби майже на 40 % вища, ніж у вакцинованих. Ба більше, дослідження показує, що з віком протективні властивості вакцини тільки збільшуються. Ризик виникнення хвороби Альцгеймера був найменшим серед тих, хто отримував щеплення щороку.
Поки причини такого феномену невідомі. У науковців є дві гіпотези стосовно такого ефекту. Можливо, це пов’язано з тим, що вірусні білки можуть бути схожі на білки, які накопичуються в головному мозку під час хвороби Альцгеймера. Також є припущення, що такий захисний механізм може бути універсальним для багатьох вакцин (а не тільки щеплення від грипу). А якщо це так, то, найімовірніше, йдеться про деякі молекулярні механізми в імунних клітинах, які запускаються під час щеплень.
3. мРНК-вакцина від грипу
Після мРНК-вакцини проти коронавірусу закономірно постає завдання щодо використання цієї технології і проти інших вірусів, зокрема й вірусів грипу.
Команда науковців з Університету Пенсильванії (США) розробила мРНК-вакцину проти вірусу грипу, що складається із 20 різних фрагментів мРНК від різних штамів [3].
Після імунізації мишей такою вакциною науковці встановили, що у крові експериментальних тварин присутні усі 20 антитіл – проти всіх 20 штамів. Важливо зауважити, що після 4 місяців рівень нейтралізуючих антитіл у тварин не змінився. Цікаво, що така вакцина викликає утворення антитіл як проти варіабельних, так і консервативних білків вірусів.
Дослідники сподіваються, що згодом зможуть протестувати таку вакцину на добровольцях. Універсальна мРНК-вакцина одразу проти 20 штамів суттєво підвищить ефективність специфічної профілактики грипу.
4. Захистити серце від грипу
У 2022 році було проведено низку досліджень про вплив вірусної інфекції на серцево-судинну систему. Нас зацікавили два такі дослідження.
На початку квітня Американська колегія кардіологів опублікувала дані глобальних спостережень, де йдеться про те, що у вакцинованих людей набагато рідше бувають серцево-судинні ускладнення в період епідемій [4]. Насправді така інформація не є великою новиною, адже лікарі прекрасно розуміють, що грип може давати суттєві ускладнення на серце. А тому люди із захворюваннями серця завжди перебувають у зоні ризику.
А от результати більш цікавого дослідження були опубліковані через місяць. Дослідники з Університету в Огайо (США) встановили, що проблеми із серцем на тлі грипу виникають не через складнощі з диханням (як гадали досі), а через безпосереднє інфікування серця [5].
Науковці показали це на мишах. Одну із груп тварин вони навмисне інфікували генномодифікованим вірусом грипу, який не може проникати в клітини серця. Виявилося, що в таких мишей немає жодних ускладнень з боку серця, на відміну від мишей контрольної групи, яких інфікували вірусом, що здатний проникати в серце.
5. Вірус грипу викликає тяжкі судоми
Це стосується дітей, які хворіють на тяжкі форми епілепсії. Австралійські науковці та медики з дитячого дослідницького Інституту Мердока радять вакцинувати таких дітей. Наприкінці 2022 року вони опублікували дослідження, яке показує, що грип у дітей з епілепсією може спровокувати сильні судоми.
Джерела:
2. Bukhbinder, Avram S. et al. ‘Risk of Alzheimer’s Disease Following Influenza Vaccination: A Claims-Based Cohort Study Using Propensity Score Matching’. 1 Jan. 2022 : 1061 – 1074.
3. Arevalo C.P., et al. A multivalent nucleoside-modified mRNA vaccine against all known influenza virus subtypes // Science. 24 Nov 2022. Vol. 378, Issue 6622 P. 899-904. DOI: 10.1126/science.abm0271.
4. American College of Cardiology. “Global trial demonstrates some benefits of flu shots for heart failure patients: Study did not meet its primary endpoints, but rates of cardiovascular events were significantly lower during peak flu season.” ScienceDaily. ScienceDaily, 4 April 2022.
5. Adam D. Kenney, Stephanie L. Aron, Clara Gilbert, Naresh Kumar, Peng Chen, Adrian Eddy, Lizhi Zhang, Ashley Zani, Nahara Vargas-Maldonado, Samuel Speaks, Jeffrey Kawahara, Parker J. Denz, Lisa Dorn, Federica Accornero, Jianjie Ma, Hua Zhu, Murugesan V. S. Rajaram, Chuanxi Cai, Ryan A. Langlois, Jacob S. Yount. Influenza virus replication in cardiomyocytes drives heart dysfunction and fibrosis. Science Advances, 2022; 8 (19) DOI: 10.1126/sciadv.abm5371.
6. Katherine B Howell, Sophie Butcher, Amy L Schneider, Sophie Russ-Hall, Pearl R Muzarir, Rachel Kerr, Isabella Overmars, Michael Hayman, Andrew J Kornberg, Margie Danchin, Nigel W Crawford, Ingrid E Scheffer. Complications of Influenza A or B Virus Infection in Individuals WithSCN1A-Positive Dravet Syndrome. Neurology, 2022; 10.1212/WNL.0000000000201438 DOI: 10.1212/WNL.0000000000201438.