Проблема контролю над болем з кожним роком набуває дедалі більшої актуальності. Сучасний спосіб життя – брак руху, тривала робота в статичному положенні, майже цілодобове користування мобільними гаджетами вкупі із зайвою вагою призводять до того, що майже в кожного дорослого часом щось болить. Зазвичай біль «накриває» нас несподівано. Офісного працівника в розпал робочого процесу «дістає» біль у шиї. Молода мама бере дитину на руки – і відчуває нестерпний біль у спині, літня людина порається в городі – і раптом не може розігнутися!
Продавці й лікарі, перукарі та вантажники не з чуток знають, що таке надокучливий біль. Він руйнує плани, змушує відмовитися від важливих подій, псує настрій та спичиняє депресію. Тому науковці всього світу постійно працюють над створенням знеболювальних засобів, однак найбільш популярними з них були й залишаються НПЗП – нестероїдні протизапальні препарати. Їх безліч – селективні та неселективні, короткої та тривалої дії, місцеві та системні. Який же обрати, коли потрібно полегшити біль тут і зараз? Знеболювальне має володіти вираженою та швидкою дією, бути безпечним і зручним у використанні.
Саме такі властивості притаманні німесуліду – потужному НПЗП з високою біологічною доступністю та швидким настанням ефекту ¹. В Україні німесулід представлений у різних формах. Можна обрати засіб місцевої дії – гель. Локальне застосування має свої переваги – препарат використовується лише зовні, тому практично не чинить характерного для НПЗП негативного впливу на шлунково-кишковий тракт. Тож місцеве застосування є безпечним. Проте для людини, яка потребує знеболення на роботі, під час прогулянки або занять спортом така форма не зовсім зручна. Або зовсім незручна – важко уявити офісного працівника, який змащує гелем спину на роботі!
Іншою поширеною формою німесуліду є саше. Її перевага – швидке розчинення. Однак є й певні недоліки – такі засоби зазвичай містять лимонну кислоту та цитрусові смакові добавки, що можуть спричинити алергію, а також сахарозу, яка протипоказана хворим на цукровий діабет. Використовувати саше поза домом теж незручно – щоб розчинити препарат, необхідні склянка, ложка та вода. До того ж саше – це індивідуальна упаковка для кожної разової дози, що суттєво збільшує вартість курсу лікування.
Отже, більш зручною та менш вартісною лікарською формою є німесулід у таблетках. Таких препаратів в українських аптеках чимало. Втім, звичайні таблетки розчиняються доволі повільно, що може вплинути на безпеку лікування, адже тривале розчинення збільшує ризик побічних ефектів з боку травного тракту.
На відміну від інших таблетованих форм німесуліду, таблетки відомого препарату Найз® (Dr. Reddy’s Laboratories Ltd) створені за інноваційною технологію. У складі Найз® міститься натрію крохмальгліколят типу А. Це супердезінтегрант – речовина, що прискорює розпад (тобто дезінтеграцію) таблетки ². Натрію крохмальгліколят здатен сорбувати велику кількість рідини, що призводить до швидкого розширення таблетки у трьох напрямках та швидкого її розпаду. Внаслідок цієї дії, яку ще називають 3D-ефектом, активна речовина швидко всмоктується і знеболення настає набагато раніше, ніж під час застосування інших таблетованих німесулідів – уже за 15 хвилин ³! Тож завдяки німесуліду Найз® забезпечує потужне знеболення, а завдяки особливостям складу та зумовленої ним фармакокінетики – ще й надзвичайно швидке! Це вкрай важливо у випадках сильного, нестерпного болю. За потреби Найз® можна прийняти просто в аптеці або на робочому місці – полегшення настане швидко і заплановані справи скасовувати не доведеться.
Для повного втамування болю Найз® приймають по 1 таблетці (100 мг) двічі на день – вранці та ввечері. Одного блістера вистачає на 5-денний курс лікування – це зручно! За потреби терапія може бути продовжена до 10 та навіть до 15 днів, такий курс лікування є безпечним, що підтверджено висновками експертів Міжнародного консенсусу у Відні (2014) ⁴.
Отже, таблетки Найз® – це поєднання потужної знеболювальної дії, швидкого настання ефекту, безпеки під час застосування в терапевтичній дозі коротким курсом та зручності – важливих складових контролю над болем і запаленням.
- Каратеев А .Е. Нимесулид: мифы и реальность. Справочник поликлинического врача. 2013; 7: 40–5.
- Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Найз®.
- Хомяк Н. В., Мамчур, Е. Хомяк. 3D-эффект препарата Найз ®: как особенности фармакокинетики помогают справляться с острой болью // Фармацевт Практик. 2017(3); С:32-35.
- Кнорринг Г. Ю., Вёрткин А. Л. «Правильный» нимесулид: взгляд фармаколога. Доктор.Ру. 2019; 10(165): 38–42.