Надмірна маса тіла? Світові рекомендації та сучасні можливості в лікуванні ожиріння

Лікарі б’ють на сполох – в Україні, як і в багатьох інших країнах світу, щороку зростає кількість людей з надлишковою вагою. Статистика невтішна – проблема стосується кожного четвертого українця: 59 % дорослого населення країни мають надмірну масу тіла, а 25 % – живуть з ожирінням¹. І йдеться не про славнозвісні «стандарти» красивої фігури – уявлення про них у кожного свої, а про неабияку загрозу здоров’ю.

Результатами численних досліджень доведено зв’язок між зайвою вагою і серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом 2-го типу, синдромом апное (зупинки дихання) уві сні і навіть деякими видами злоякісних новоутворень. Крім того, надмірна вага суттєво погіршує якість життя і зменшує його тривалість. Тому ще в 1948 р. Все­світня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила ожиріння захворюванням. В 2013 р. його визнали хронічним захворюванням Американська медична асоціація та Американська асоціація серця, а в 2015 р. – Канадська медична асоціація. Розуміння ожиріння як захворювання передбачає, що пацієнтам, які страждають на нього, має бути запропонована професійна медична допомога і лікування відповідно до належної клінічної практики та індивідуальних психосоціальних і медичних потреб²⁻⁵.

Звісно, першим кроком до нормалізації ваги є низькокалорійна дієта та помірні фізичні навантаження. Чудово, коли ці методи призводять до бажаного результату – адже навіть незначне (на 5-7 %) зниження маси тіла сприяє зменшенню зазначених вище ризиків. Однак втримати результат доволі непросто – внаслідок еволюції організм людини набув властивості накопичувати жир заради виживання. Ще здавна наші предки не мали регулярного доступу до їжі, тож у голодні часи використовували енергію жиру, яким «запаслися» після вдалого полювання, коли харчів було вдосталь. Сьогодні висококалорійні продукти доступні цілодобово та без жодних зусиль, а механізм накопичення, що колись рятував предків від голодної смерті, працює і досі. І з корисного перетворився на шкідливий. Тож переналаштування метаболізму є складним завданням і лише фізичної активності та дієти для його вирішення буває недостатньо. Виникає потреба в медикаментозній терапії.

Саксенда

Доведено ефективним засобом для лікування ожиріння є Саксенда® («Ново Нордиск», Данія) – ліраглутид, аналог глюкагоноподібного пептиду-1 (ГГП-1) людини, який є регулятором апетиту. Оскільки ліраглутид на 97% подібний до природного ГГП-1, механізм його дії аналогічний. Потрапляючи в кров, Саксенда® активує рецепторы ГПП-1 у головному мозку, сприяючи зниженню відчуття голоду та посиленню відчуття насичення. Отже, прийом препарату зменшує апетит і, відповідно, кількість їжі, яку споживає людина, що призводить до схуднення .

Саксенда® – лікарський засіб, ефективність якого достовірно встановлена у міжнародних клінічних дослідженнях. До масштабної програми досліджень SCALE, що проводились у 4 етапи, були залучені понад 5000 пацієнтів, зокрема з ожирінням, тобто індексом маси тіла* (ІМТ) ≥30 або з ІМТ≥27 за наявності як мінімум одного супутнього захворювання, пов’язаного із масою тіла (артеріальної гіпертензії, переддіабету, дисліпідемії тощо). Результати виявилися показовими :

До того ж у пацієнтів суттєво зменшився об’єм талії, що свідчить про те, що під час застосування препарату Саксенда® втрата маси тіла відбувається переважно за рахунок небезпечного для здоров’я вісцерального (розташованого навколо внутрішніх органів) жиру ⁶⁻⁷.

контроль надмірної ваги

Вкрай важливо, що зниження маси тіла та утримання досягнутого результату схуднення спостерігалося протягом усього періоду спостережень, тобто трьох років, застосування Саксенда® ⁸.

Додатковими перевагами лікування препаратом Саксенда® є зниження ризику розвитку цукрового діабету (за даними досліджень – на 80 %!), позитивний вплив на рівень артеріального тиску, ліпідний профіль, зменшення кількості випадків апное вві сні ⁶⁻⁸.

Отже, ґрунтуючись на результатах досліджень, ліраглутид (Саксенда®) рекомендований міжнародними настановами, зокрема Канади (Canadian Adult Obeфsity Clinical Practice Guidelines, 2020) як препарат першої лінії для зниження ваги як доповнення до дієти і фізичних навантажень у дорослих з ожирінням (ІМТ ≥30 кг/м²) або надмірною масою тіла (ІМТ у межах 27,0-29,9 кг/м²) за наявності хоча б одного супутнього захворювання, пов’язаного з масою тіла.

лікування надмірної маси тіла

Рекомендована підтримуюча доза ліраглутиду для терапії ожиріння становить 3,0 мг раз на добу. Її досягають поступово, починаючи лікування з початкової дози 0,6 мг/добу, яку щотижня збільшують на 0,6 мг. Препарат вводять підшкірно за допомогою зручної, попередньо заповненої багатодозової шприц-ручки зі спеціальним лічильником, що забезпечує точність дозування. Надзвичайно тонкі голки (які слід придбати окремо) мінімізують відчуття під час ін’єкцій і сприяють комфортному введенню засобу.

З кінця минулого року Саксенда® доступна і в Україні, тож вітчизняні медики отримали змогу вирішувати проблему зайвої ваги згідно з найсучаснішими міжнародними рекомендаціями.

*Індекс маси тіла (ІМТ) – співвідношення маса тіла в кілограмах до квадрату зросту в метрах, вимірюється в кг / м2
1. STEPS prevalence of noncommunicable disease risk factors in Ukraine 2019 (2020). https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/336642/WHO-EURO-2020-1468-41218-56060-eng.pdf
2. James WP. WHO recognition of the global obesity epidemic. Int J Obes (Lond). 2008 Dec;32 Suppl 7:S120-6.
3. AMA House of Delegates Adopts Policy to Recognize Obesity as a Disease. Published Date: June 19, 2013. https://obesitymedicine.org/ama-adopts-policy-recognize-obesity-disease/
4. Jensen MD et al. 2013 AHA/ACC/TOS guideline for the management of overweight and obesity in adults: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines and The Obesity Society. Circulation. 2014 Jun 24;129(25 Suppl 2):S102-38.
5. Canadian Medical Association. CMA recognizes obesity as a disease. 2015. https://www.cma.ca/En/Pages/cma-recognizes-obesity-as-a-disease.aspx
6. Iнструкцiя для медичного застосування лiкарського засобу САКСЕНДА (лiраглутид), розчин для iн’єкцiй, 6 мг/мл. РП UA/18651/01/01, Наказ МОЗ України № 548 вiд 23.03.21.
7. Pi-Sunyer X, Astrup A, Fujioka K, et al; for the SCALE Obesity and Prediabetes NN8022-1839 Study Group; A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management. N Engl J Med 2015; 373:11-22 and Supplementary Appendix. DOI: 10.1056/NEJMoa1411892
8. Le Roux CW, Astrup A, Fujioka K, et al; for the SCALE Obesity and Prediabetes NN8022-1839 Study Group. 3 years of liraglutide versus placebo for type 2 diabetes risk reduction and weight management in individuals with prediabetes: a randomised, double-blind trial. Lancet. 2017;389(10077):1399-1409.
9. Pedersen SD, Manjoo P, Wharton S. Canadian Adult Obesity Clinical Practice Guidelines: Pharmacotherapy in Obesity Management. Available from: https://obesitycanada.ca/guidelines/pharmacotherapy.

Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Копіювання чи інше використання допускається з письмового дозволу редакції. Повна інформація (характеристики, властивості ліків) та перелік можливих побічних ефектів містяться в інструкції з медичного застосування, яка розміщена на сайті Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.kiev.ua).

Публікується на правах реклами. Відповідальність за зміст несе рекламодавець. Копіювання чи інше використання допускається з письмового дозволу редакції. Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Повна інформація (характеристики, властивості ліків) та перелік можливих побічних ефектів містяться в інструкції з медичного застосування, яка розміщена на сайті Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.kiev.ua).


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook