МОЗ розвіяло найпопулярніші міфи про антибіотики

Деякі люди приймають антибіотики проти вірусних захворювань або для профілактики. Однак цього категорично не можна робити — лікарі повинні призначати їх лише за необхідності.

У Міністерстві охорони здоров’я розвіяли чотири міфи про антибіотики й розповіли, як їх правильно вживати.

Зазначається, що неправильне використання цих препаратів може призвести до антибіотикорезистентності — це здатність мікроорганізмів (наприклад, бактерій) виживати під дією антимікробних препаратів. Вона виникає через нераціональне застосування антибіотиків або порушенні режиму прийому.

“Майже за 100 років існування антибіотики врятували мільйони життів. Однак загроза антибіотикорезистентності може повернути нас до часів, коли люди помирали від бактеріальної пневмонії”, — кажуть у відомстві.

ЧОТИРИ ПОШИРЕНИХ МІФИ ПРО АНТИБІОТИКИ

Міф №1. Антибіотики можна використовувати для лікування будь-якої інфекції.

Правда. Дії антибіотиків піддаються лише мікроорганізми, чутливі до них — бактерії.

Висновок. Антибіотиками лікують лише захворювання бактеріального походження. Їх не застосовують для лікування вірусних інфекцій, наприклад, COVID-19. У певних випадках для того, щоб зрозуміти, який саме препарат допоможе, потрібні додаткові обстеження.

Міф №2. Можна “допити” антибіотики, які залишилися від попередніх призначень або попросити потрібні ліки у когось.

Правда. Не можна використовувати антибіотики, що залишилися від лікування попереднього захворювання без призначення лікаря. Так само не можна вживати ліки, призначені іншим, адже кожна людина, а отже захворювання і схема лікування — різні.

Висновок. Антибіотик, призначений одному пацієнту з такою ж хворобою, може не подіяти або спричинити негативні наслідки в іншого. У МОЗ закликали українців у разі занедужання звернутися до сімейного лікаря.

Міф №3. Можна припинити прийом ліків, як тільки поліпшиться самопочуття.

Правда. Необхідно дотримуватися порад свого лікаря та продовжувати лікування антибіотиками протягом усього часу, визначеного спеціалістом, навіть якщо ви почуваєтеся краще.

Висновок. Лише дотримання повного курсу лікування дозволить вбити усі шкідливі бактерії та запобігти розвитку у них стійкості до антибіотиків.

Міф №4. Якщо у певний час забули випити дозу антибіотиків, можна потім прийняти одразу подвійну.

Правда. Дотримуватися призначеного лікарем дозування важливо для підтримання певної концентрації препарату в крові. Якщо вона падає, шкідливі бактерії виживають і стають резистентними до цього антибіотика.

Висновок. Якщо ви пропустили дозу, важливо прийняти її якомога швидше. Але якщо вже наближається час наступного прийому ліків, зачекайте, прийміть потрібну (одноразову) дозу, а потім дотримуйтеся звичайного режиму.

Джерело: Новини Live

Будьте в курсі всіх останніх новин у сфері медицини та фармації. Підписуйтесь на наш Telegram-канал.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook