Система 2D кодування – це найбільш ефективний з усіх існуючих інструментів боротьби з фальсифікованими ЛЗ.
Міністерство охорони здоров’я спільно з USAID та проєктом «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed) розробили дорожню карту з запуску цієї системи в Україні. Про це повідомляє МОЗ на офіційному сайті.
Дорожня карта була презентована представникам асоціацій та бізнес-сектору, з якими розпочато обговорення й консультації.
Передбачається, що національна система верифікації складатиметься з:
- централізованого сховища даних, де міститься вся інформація про засоби безпеки;
- національної організації з верифікації ЛЗ та засобів безпеки безпосередньо на упаковці ЛЗ.
«Верифікація ЛЗ стала основним рішенням для багатьох розвинених країн світу для того, щоб виявити фальсифіковані лікарські засоби, які вже наявні на ринку, та запобігти цьому надалі, – коментує заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич. – Маркування продуктів, які надходять в українську систему, за допомогою двовимірного штрих-коду, забезпечить бачення щодо обсягу продукції, місця розташування та практики призначення по всій країні. Запровадження такої цифрової системи зменшить потребу в паперових документах і підвищить точність перевірки та звітності».
Якими є особливості функціонування системи?
Фактично, виробники зобов’язані будуть маркувати упаковку ЛЗ кодом, що включатиме унікальний ідентифікатор. Автентичність ЛЗ має встановлюватися системою наскрізної перевірки перед наданням споживачу, яка доповнюватиметься перевіркою на основі ризиків на рівні дистриб’юторів. У місцях реалізації препарат скануватиметься і звірятиметься на предмет справжності з національним реєстром. Якщо дані унікального верифікатора на упаковці збігаються з інформацією реєстру, то код на упаковці деактивується, а ЛЗ видається пацієнту.
У разі наявності в системі попередження щодо упаковки, яку було проскановано, система визначає це як надзвичайний випадок, і, відповідно, препарат не видаватиметься споживачу. Для перевірки лікарського засобу на предмет фальсифікації відбувається подальше розслідування.
Зазначається, що МОЗ готове до подальшої плідної співпраці з учасниками ринку з метою впровадження в Україні якісної і дієвої системи 2D-кодування ліків.
Джерело: МОЗ України