Moderna розпочинає випробування революційної вакцини проти ВІЛ на людях

Біотехнологічна компанія Moderna готується розпочати випробування на людях вакцин проти ВІЛ вже в середу 18 серпня, використовуючи ту саму систему мРНК, що і вакцина від COVID-19.

Публікація в реєстрі клінічних випробувань Національного інституту охорони здоров’я показує, що випробування розпочнуться 19 серпня і мають бути завершені до весни 2023 року.

У Moderna є два кандидати на вакцину проти ВІЛ, mRNA-1644 та mRNA-1644v2-Core, обидві з яких пройшли первинне тестування на безпеку перед першим застосуванням на людях. Рандомізоване дослідження включатиме 56 ВІЛ-негативних учасників віком від 18 до 56 років.

ВІЛ – один з кількох вірусів, на які Moderna націлена для розробки вакцин за допомогою платформи мРНК. Вакцини Moderna та Pfizer/BioNTech проти COVID-19 були першими в історії вакцинами мРНК, дозволеними для використання у США, хоча ця технологія розроблялася протягом десятиліть і досягла зрілості в часи пандемії.

Спроби розробити вакцину проти ВІЛ тривають десятиліття, але успіху вони не принесли. Незважаючи на те, що кілька кандидатів на вакцину досягли стадії випробування, не всі виявилися безпечними і майже жодна з них не була навіть частково ефективною.

Було виявлено, що найефективніший кандидат – вакцина, випробувана в Таїланді протягом 2000-х років – зменшила кількість інфекцій приблизно на 30%, хоча деякі результати вважалися спірними.

Вчені були змушені скасувати випробування іншого кандидата на вакцину протягом того ж десятиліття, коли було виявлено, що вакцина могла насправді збільшити ризик зараження ВІЛ, а не запобігати інфікуванню.

На відміну від кандидата від Moderna, жоден із попередніх кандидатів на вакцину проти ВІЛ не був розроблений з використанням мРНК. Оскільки платформа мРНК пропонує новий підхід і виявилася безпечною та ефективною з COVID-19, вчені сподіваються, що це призведе до прориву і проти ВІЛ.

Крім того, технологія мРНК може мати певні переваги перед більш традиційними методами через природу ВІЛ – вірусу, який протягом десятиліть швидко мутував у безліч різних варіантів.

“Платформа мРНК полегшує розробку вакцин проти варіантів, оскільки вона просто вимагає оновлення кодуючих послідовностей у мРНК, які кодують цей варіант”, – сказав д-р Раджеш Ганді для Verywell Health, експерт з інфекційних хвороб, який очолює HIV Medicine Association.

“Виходячи з її успіхів у захисті від COVID-19, я сподіваюся, що технологія мРНК революціонізує нашу здатність розробляти вакцини проти інших патогенів, таких як ВІЛ та грип”, – додав Ганді.

Кілька інших компаній також працюють над вакцинами проти ВІЛ. Деякі кандидати зараз проходять або збираються розпочати клінічні випробування. Інші вакцини були розроблені з використанням різноманітних підходів, включаючи методику, яка використовувалася в частково успішному випробуванні в Таїланді.

Джерело: newsweek.com


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook