Лікарі нагадали правила вживання ранніх овочів, щоб не зашкодити здоров’ю

Тепличні та ґрунтові овочі відрізняються не тільки за своїми смаковими якостями, але й за хімічним складом. У битві за тепличний урожай багато хто для найшвидшого його дозрівання використовують у значній кількості доступні азотовмісні мінеральні добрива, стимулюючі речовини, що призводить до накопичення в овочах нітратів.

Відповідно до норм Всесвітньої організації охорони здоров’я та Міністерства охорони здоров’я України, допустима добова доза нітратів для дорослої людини становить 5 мг на 1 кг ваги, для дітей раннього віку (до трьох років) – 2,5 мг на 1 кг ваги.

Наднормоване надходження нітратів в організм людини призводить до кисневого голодування і до інших проблем зі здоров’ям.

Нітрати також можуть викликати порушення обміну речовин та гормональних процесів, стимулюють розвиток онкологічних захворювань тощо.

Фахівці ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» радять при споживанні ранніх овочів дотримуватися наступних правил:

1. Якомога далі відтермінуйте вживання ранніх овочів, наближаючи їх до сезону природного дозрівання. Це істотно знизить вплив на організм нітратів та інших шкідливих речовин, що потрапляють із ранніми овочами.

2. Пам’ятайте, що не всі овочі однаково накопичують нітрати, в одних їх більше, а в інших – менше. Найбільше схильні до накопичення нітратів листова капуста, салат, зелена цибуля, кріп, шпинат. На другому місці – цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста. Найменш небезпечні бобові, картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.

3. Не зберігайте ранні овочі довго, навіть у холодильнику. При зміні температури та тривалому зберіганні нітрати швидко перетворюються на більш токсичні сполуки – нітрити.

4. Перед приготуванням «молодого» борщу або інших овочевих страв варто трохи проварити овочі в невеликій кількості води, потім цю воду злити і вже на свіжій готувати страву. Пам’ятайте, що найбільше накопичення нітратів у шкірці й біля «хвостиків», а в капусті – у верхніх листках і в качані. Обов’язково видаляйте жовту серцевину з червоного помідора.

5. Збагачуйте свій щоденний раціон сезонними фруктами, ягодами та овочами! Необхідно знати, що сезонні овочі людський організм сприймає найкраще. Регулярне вживання таких продуктів зменшує ризик розвитку різних захворювань.

Джерело: procherk.info


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook