як бути лідером

Лідер та керівник: чи є відмінності

«Лідерство» – поняття давніше і крутіше за «менеджмент», воно вже давно стало ключовим об’єктом уваги та предметом вивчення. Багато людей думають про лідерство, згадуючи відомих людей, умовного Черчіля чи Ганді, і починають перераховувати особисті якості. Це неправильний підхід, лідер – необов’язково керівник! Часто лідери в організаціях взагалі не керівники.

Звичайно, ідеально коли ЛІДЕР – перша людина в організації, яка ЗНАЄ мету та шляхи її досягнення, керівники забезпечують досягнення мети і слідують визначеним лідером шляхом. Лідер визначає ПРАВИЛЬНІ справи, менеджер ПРАВИЛЬНО виконує функції та справи. Причому в лідера немає підлеглих, у нього є послідовники, які за власною волею йдуть за ним.

Чи справжні лідери контролюють людей? НІ!

Лідери роблять акценти не на контролі поведінки, а на РОЗВИТКУ співробітників, їхніх ініціатив, підтримці ідей, вони виконують роль провідників змін та «тлумачів» курсів дій, які самі визначають, заявляючи при цьому, що служать іншим.

За своєю суттю лідерство – це інтеграція, здатність перетворювати колектив на команду.

У дитинстві мене дратував диригент оркестру: НУ ЩО ЦЕ, БЛІН, ЗА ЧОЛОВІК, ЯКИЙ МАХАЄ паличками? Невже ці дядьки і тітки самі не розберуться, коли і що їм грати?

Ага, заберіть диригента оркестру і послухайте потім музику.

Лідерство – один з механізмів інтеграції групової діяльності, коли окремий учасник групи об’єднує, спрямовує дії всієї групи.

Лідерство – це особливий статус людини у групі. Він характеризується ставленням, в основі якого лежить авторитет, визнання високого рівня кваліфікації, довіра, особисті симпатії тощо.

Лідерство народжується потребою неформального управління. Людина, яка має такий статус у групі, називається «лідером». На щастя, лідерство і статус можуть збігатися з формальними повноваженнями керівника.

У цьому випадку поєднуються посада та лідерство. Але ці статуси можуть і не збігатися, ба більше – навіть суперечити один одному. Тоді виникає конфліктна ситуація.

Уміння так побудувати відносини з лідером, щоб вони посилювали формальну діяльність керівника, – одна з важливих сторін управління.

Я довго навчаю лідерству і, ви знаєте, звів усе до чотирьох простих пунктів:

  1. Наявність мети / мрії / місії / ідеї. Не буває лідера без мети. Лідер – це людина, яка першою поставила мету, що мотивує інших людей.
  2. Наявність дій для реалізації мети. Якщо лідер не почав іти до мети / діяти, то це не лідер, а мрійник. Лідер перший починає рух до мети.
  3. Здатність залучити інших учасників. Лідер, коли береться до реалізації мети, принагідно залучає команду, яка поділяє його цілі.
  4. Уміння впливати на команду. Рухаючись до мети, лідер здатний впливати на команду, вирішувати труднощі, які з’являються на шляху.

Ось і всі пункти. Перевірте себе, як часто ви відпрацьовуєте всі чотири?

Ще одна важлива неочевидна річ. Лідерство за своєю суттю – ситуативне! В одному моменті ви можете бути лідером, а в іншому – ні. До того ж, з моєї практики, саме лідери найчастіше і є найкращими послідовниками, вони інтуїтивно відчувають, як крутиться система.

Приклад: мій друг любить варити суп на природі. Він каже: «Хлопці, зварімо СУП» – це ідея. Починає закупівлю інгредієнтів для супу, бронь мангалу тощо. Долучає інших: «ти захопи це, а ти ось це, не спізнюйтеся тощо» – залучення команди.

Якщо хтось чогось не взяв, не зробив – доробляє сам чи просить допомогти інших з команди. РОЗРУЛЮЄ ТРУДНОЩІ І ВПЛИВАЄ НА КОМАНДУ.

Це лідерство!

Але той самий друг в іншій ситуації може бути послідовником.

Наприклад, під час поїдання супу інший друг каже: «Я маю ідею. Зробімо хорошу конференцію для аптек» – ІДЕЯ.

«Я, до речі, вже накидав попередню програму, яка точно буде цікавою» – ДІЇ.

«Ти можеш взяти свою сильну тему – управління прибутком» – ЗАЛУЧЕННЯ КОМАНДИ.

«Якщо в процесі виникатимуть труднощі, я підстрахую» – ДОПОМОГА І ВПЛИВ НА КОМАНДУ.

Висновок, колеги: лідером може бути кожен! Зробіть вибір – і вперед.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook