продаж антибіотиків

Чому в Україні заборонили вільний обіг антибіотиків: роз’яснення ЦГЗ

З початку серпня в Україні запроваджено продаж антибіотиків за рецептом. Через те, що люди часто приймали ці ліки без контролю з боку лікаря, українцям загрожувала резистентність до антибіотиків. А це може призвести до катастрофи.

Як уникнути медичного колапсу та зруйнувати міф про антибіотики – розповідає завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я МОЗ Роман Колесник.

Небезпека антибіотиків насамперед полягає у недотриманні правил та рекомендацій щодо їх вживання. За словами Романа Колесника, один із наслідків такого «лікування» – антибіотикорезистентність, коли бактерії стають стійкими до препарату та фактично не реагують на нього. Однак це не єдина проблема, яку здане спричинити зловживання антибіотиками.

«Наприклад, алергічні реакції, токсичний вплив на печінку, нирки, судини та інші внутрішні органи, якщо людина неправильно приймає антибіотики. Крім того, можуть виникати такі побічні ефекти як діарея чи стоматити. Деякі антибіотики можуть спричиняти тяжкі ураження шлунково-кишкового тракту, зокрема псевдомембранозний коліт, який досить часто закінчується госпіталізацію чи навіть смертю. Тому антибіотики самі по собі не є приємними препаратами, і їх обов’язково треба приймати під наглядом лікаря. І виключно лікар їх має призначати», – ділиться Роман Колесник.

Зазначається, що стійкість до антибіотиків виникає, якщо бактерії тривалий час знаходяться під впливом антибактеріальних препаратів, але гинуть не всі, частина їх продовжує розмножуватися і набуває стійкості до даного антибіотика. Такий мікроорганізм далі може поширюватись серед людей в побуті чи в умовах лікувального закладу.

Коли такий мікроорганізм викликає захворювання, антибіотик, до якого виникла резистентність, вже не буде діяти. Якщо мікроорганізм набув стійкості до всіх класів антибіотиків, вилікувати захворювання стає майже неможливо.

За оцінками вчених 3 з 10 випадків пневмонії будуть завершуватись летально, 5 з 1000 жінок помиратимуть після пологів.

За словами Романа Колесника, продаж антибіотиків за рецептом не лише зменшить кількість випадків зловживання препаратами, а й дозволить відстежувати, які саме бактерії циркулюють у регіоні.

«Поки що це пілотне впровадження, яке почне діяти з наступного року як обов’язкове, крім територій, де відбуваються бойові дії. Але це передбачає відстеження, аби певним чином стимулювати лікарів призначати антибіотики виключно раціонально та відповідно до стандартів лікування», – додає експерт Центру громадського здоров’я.

Джерело: #Шотам


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook