Бджоли допоможуть боротися зі старінням

Бджоли допоможуть боротися зі старінням

Вчені зі Стенфордського університету вивчили компонент маточного молочка – білок ройалактин. Виявилося, що він «консервує» стовбурові клітини ссавців у стані «плюрипотентності». Тобто зберігає їх здатність перетворюватися на будь-які інші клітини (м’язів, крові, органів).

Що відомо?

Генетично бджоли однакові. Але бджоломатка більша за робочі бджоли і трутні. Аби стати королевою, їй потрібно все життя отримувати маточне молочко.

Перші 3 дні життя личинки отримують однаковий корм – маточне молочко. Бджоли виробляють його за допомогою верхньої або нижньої щелепи. Такий продукт харчування містить всі необхідні для розвитку вітаміни. Через 3 дні бджіл переводять на суміш з меду і перги, при цьому матки отримують молоко протягом усього розвитку.

Цікаво, що:

  • за 17 днів личинка матки збільшується у 3000 разів;
  • робочі бджоли живуть 30-40 днів, матка – до 20 років.

Аналіз показав, що ройалактин знизив виробництво білків, які відповідають за диференціацію клітин. Експресія білків, пов’язаних з плюрипотентністю, навпаки, підвищилася. Ройалактин перемикає генетичну програму розвитку клітин, зберігає молодість, активує імунітет та підвищує рівень енергії.

Вчені планують перевірити терапевтичний потенціал білка для загоєння ран та регенерації клітин. Крім того, вони мають намір застосувати його для довгострокового зберігання стовбурових клітин.

Раніше ми писали, що отрута бразильської гадюки може стати ефективним засобом боротьби з COVID-19.


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook