На виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2024 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців», що введено в дію Указом Президента України №82/2025, 1 березня 2025 року набувають чинності масштабні зміни у регулюванні фармацевтичного ринку України, спрямовані зокрема на забезпечення прозорого ціноутворення на ліки.
Для забезпечення ефективного діалогу між державою та учасниками фармацевтичного ринку щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби Міністерство охорони здоров’я України провело зустріч із представниками Американської торговельної палати (ACC) та Європейської бізнес-асоціації (EBA).
Згідно з нещодавно прийнятими змінами, з 1 березня в Україні набирають чинності нові правила регулювання фармацевтичного ринку та встановлюється заборона на здійснення маркетингових послуг, послуг із промоції лікарських засобів, інформаційних та інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу.
Виробники більше не зможуть здійснювати маркетингові платежі аптекам і дистриб’юторам, що раніше використовувалося як фінансовий стимул у системі продажу лікарських засобів.
Крім того, припиняється практика відтермінованих знижок, яка дозволяла змінювати вартість лікарських засобів заднім числом. Ці нововведення спрямовані на підвищення прозорості ціноутворення та запобігання маніпуляціям із вартістю лікарських засобів на українському ринку.
Заборони діятимуть до моменту запровадження механізму реферування оптово-відпускних цін на ліки. Впровадження оновлених регуляторних норм, на думку бізнесу, матиме значний вплив на фармацевтичний сектор.
Одна з основних дискусій під час зустрічі стосувалася програм підтримки пацієнтів, які раніше працювали через маркетингові платежі або відтерміновані знижки. Це, зокрема, стосується доступу до життєво необхідних ліків для пацієнтів з хронічними захворюваннями.
“Ми дуже занепокоєні тим, що багато програм підтримки пацієнтів працювали через механізми маркетингових платежів або відтермінованих знижок. Це, зокрема, стосується знижок на препарати, відшкодування вартості для пацієнтів із хронічними захворюваннями та індивідуальних програм доступу до ліків. Головна мета держави – зробити ціни на ліки прозорими та справедливими. Але пацієнти не повинні жодним чином постраждати через зміни в регулюванні і МОЗ над цим працює”, – сказав в ході зустрічі заступник міністра охорони здоров’я України Едем Адаманов.
МОЗ разом із бізнес-асоціаціями домовились спільно у найкоротші терміни напрацювати узгоджені рішення, які дозволять адаптувати програми підтримки пацієнтів до нових умов регулювання. Одним із ключових завдань є розробка механізму, який дасть змогу зберегти такі програми, що раніше фінансувалися через маркетингові платежі та відтерміновані знижки.
Джерело: МОЗ України
Читайте також:
Читайте також:





