Центр громадського здоров’я спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров’я провели дослідження «Визначення ефективності виконання гігієнічної обробки рук медичними працівниками закладів охорони здоров’я України в 2022 році».
Для проєкту обрали 10 закладів охорони здоров’я з різних регіонів країни. Дослідники опитали 407 медичних працівників різних категорій: і лікарів, і медичних сестер та братів.
Результати опитування
Дослідження виявило низьку обізнаність медичних працівників щодо гігієни рук. Назвати п’ять базових показань до гігієнічної обробки рук змогли менше половини респондентів — 49,5%. Найчастіше респонденти не називали показання до гігієнічної обробки рук «Після контакту з об’єктами зовнішнього середовища пацієнта» — 41,2% учасників не знали цього показання.
Також виявлено недостатнє володіння технікою обробки рук спиртовмісним антисептиком, рекомендованою ВООЗ та затвердженою наказом МОЗ України №1614, яка передбачає проведення шести послідовних етапів. Всі шість етапів виконали лише 55,7% медичних працівників, 11% виконали три й менше етапів з шести рекомендованих, а 4% проводили гігієнічну обробку рук таким чином, що відокремити етапи було неможливо.
Медичні працівники, які могли назвати більше показань до гігієнічної обробки рук, краще володіли технікою обробки. Це свідчить про ефективність навчання медичних працівників.
При проведенні гігієнічної обробки працівники не дотримувалися послідовності етапів, до прикладу, п’ять етапів (кількісно) виконали 16,3% респондентів, проте лише 4,1% з них виконали ці етапи послідовно.
«За результатами досліджень в Україні 44,3% медичних працівників не володіють технікою обробки рук антисептиком, через що можна зробити висновок, що лікарі та сестри й брати медичні неефективно проводять гігієнічну обробку рук», — підсумовує Ірина Яницька, фахівчиня відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ.
Отримані результати свідчать про необхідність подальшого впровадження покращення гігієни рук у закладах охорони здоров’я і навчання медичних працівників з метою максимального зниження ризиків інфікування пацієнтів та медичних працівників. Наша спільна мета — створити безпечне середовище надання й отримання медичних послуг.
Джерело: ЦГЗ МОЗ України