захист від сонця

Корисне та небезпечне: Міфи та правда про захист від сонця

Щороку з настанням літа ми намагаємось вирішити проблему захисту шкіри від ультрафіолету. І навіть цьогорічне літо – не виключення. Адже за будь-яких обставин воно залишається сонячним. Тому перш ніж вирушити за сонцезахисним кремом, обговоримо декілька важливих моментів.

1. Корисне чи шкідливе сонячне випромінювання?

Корисне, тому що видимі сонячні промені підвищують активність кори головного мозку, сприяють утворенню «гормону щастя» – серотоніну, якого нам зараз так бракує. Під дією ультрафіолету в шкірі синтезується вітамін D, необхідний для функціонування майже всіх органів і систем організму, покращується кровообіг у поверхневих судинах.

З іншого боку, сонячне випромінювання чинить на людину доволі небезпечний вплив. Як відомо, за довжиною хвилі розрізняють два типи ультрафіолетових променів – UVA або довгі та UVB або короткі. Існують ще надкороткі – UVC, але їх затримує озоновий шар атмосфери, тому про них не йдеться. Промені типу А є основною причиною руйнації колагену та, відповідно, фотостаріння шкіри. Тип В ще більш підступний – він відповідальний не лише за засмагу та сонячні опіки, але й здатен змінювати ДНК меланоцитів та інших клітин шкіри, що може спричинити розвиток меланоми.

Отже, сонячне проміння людині необхідне, але від надлишку ультрафіолету шкіру слід захистити. Саме тут у пригоді стають спеціальні косметичні засоби. І ви вже здогадались, що головним критерієм ефективності сонцезахисного крему чи лосьону є його здатність поглинати як UVA так і UVВ промені. Цю здатність забезпечують певні речовини, які називають SPF фільтрами. Вони бувають двох видів: фізичні та хімічні.

2. Про фізику та хімію.

Фізичні фільтри – це переважно оксид цинку (Zinc Oxyde) і діоксид титану (Titanium Dioxyde). Вони працюють на поверхні шкіри, утворюючи на ній захисну плівку, яка поглинає ультрафіолетові промені. Фізичні фільтри не руйнуються на сонці й здатні захищати вас протягом цілого дня. Якщо, звісно, ви не перебуваєте на пляжі, не купаєтесь та не витираєтесь рушником. До того ж, креми та лосьйони з фізичними фільтрами зазвичай коштують недорого. Отже, самісінькі переваги? Так, коли б не одне маленьке «але» – відчуття тієї самої плівки на шкірі. І це відчуття важко назвати приємним…

То може обрати крем з хімічними фільтрами? Ці речовини (avobenzone, oxybenzone, PABA, Octyl Salicylate, Octinoxate тощо) легко проникають в шкіру, тому косметичні засоби з хімічними фільтрами мають ніжну текстуру, містять додаткові доглядові компоненти і, здебільшого, відносяться до більш високого цінового сегменту. Здається, що саме такі засоби мають бути більш ефективними. Втім, це міф! І ми його зруйнуємо.

який сонцезахисний крем краще

Хімічні фільтри насправді забезпечують чудовий захист від ультрафіолету. Настільки сильний,що навіть менше 1 % таких фільтрів в емульсії достатньо для того, щоб забезпечити SPFна рівні 30–40-50. Приємна текстура, склад, багатий на корисні для шкіри додаткові речовини – переваги косметики з хімичними фільтрами ніби очевидні, якби… Так-так, знову йдеться про «але». Хімічні фільтри фотонестабільні. За умов двогодинного перебування на сонці більшість з них окислюється і перетворюється на вільні радикали, які для шкіри небезпечніші за ультрафіолет! Отже, щоб вберегти шкіру від їхнього впливу, доведеться щодві години ретельно змивати засіб і наносити знову. Не зовсім зручно, чи не так?

Вихід з безвиході

Але вихід з цієї заплутаної ситуації існує. І він дуже простий – вибір сонцезахисного засобу залежить від обставин. Якщо ви живете в місті, де індекс ультрафіолету не перевищує 6-7 (захід, північ, центр України) і перебуваєте на сонці не більш як годину, – можна і потрібно використовувати доглядову косметику з легкою текстурою, приємним ароматом і SPF50. Навіть чутлива до пігментації шкіра буде вам вдячна.

Важливо!

Індекс ультрафіолету (ІУФ) – показник, що характеризує рівень ультрафіолетового випромінювання на певній території. Дозволяє оцінити небезпеку сонячного випромінювання для шкіри людини. Зазвичай публікується на сайтах (або в додатках), що інформують про погоду.

  • низький – 1–2,
  • середній – 3–5,
  • високий – 6–7,
  • дуже високий – 8–10,
  • екстремальний – понад 11

Втім, якщо ви їздите на велосипеді чи в автівці з відчиненими вікнами або тривалий час змушені перебувати на відкритому сонці, доведеться користуватися негламурною бюджетною косметикою з фізичними SPF-факторами або кремами, що поєднують у собі фізичні й хімічні фільтри. До речі, це правило стосується і відпочинку на пляжі. Однак, щоб захист був насправді ефективним, його доведеться постійно оновлювати. Причина банальна – засоби з фізичними фільтрами змиваються водою. Навіть у продуктах waterproof морська вода все одно розчиняє емульсійну основу і частково змиває діоксид. Додамо користування рушником і пісок, що діє на шкіру як скраб – стає зрозумілим, чому крем слід наносити повторно. До того ж, достатньо щедро – щонайменше по 25 мл за один раз!

як захистити шкіру влітку

А тепер запам’ятайте алгоритм захисту шкіри від сонця під час відпочинку на пляжі: вмилися – нанесли на обличчя та тіло сонцезахисний крем з фізичним чинником – засмагаєте, купаєтесь, оновлюєте захист щоразу після того, як витерлися рушником. Повернувшись із пляжу прийміть душ та нанесіть на обличчя й тіло зволожувальні засоби.

безпечна засмага

3. Що таке SPF і який потрібен саме вам?

SPF або Sun Protection Factor – це індекс, що показує скільки ультрафіолетового випромінювання буде заблоковано вашим кремом і скільки досягне поверхні шкіри. Наприклад, ви придбали крем з SPF 15. Якщо прийняти всю кількість ультрафіолету за 100 % і розділити їх на індекс SPF нашого крему, тобто на 15, то отримаємо ≈ 7 %. Саме ці 7 % сонячного випромінювання досягнуть поверхні шкіри, а 93 % будуть заблоковані.

Відповідно, при використанні крему з SPF 30 на шкіру потрапить 3,3 %, а майже 97% – ні. Крем з SPF 50 поглинає 98 % ультрафіолету, а пропускає лише 2%. Однак навіть ці 2 % здатні спричинити почервоніння шкіри! Тож якщо йдеться про 7 %, які пропускають креми з SPF15, то їх більш ніж достатньо для серйозних пошкоджень клітин. Отже, реальний захист від ультрафіолету забезпечують лише засоби з SPF від 30. Все що менше – лише марна витрата коштів!

4. І влітку і взимку?

Деякі косметологи рекомендують користуватися кремами з SPF впродовж усього року. Щоб запобігти фотостарінню та появі пігментації. Звісно, вони мають рацію, коли говорять про сонячний сезон, який в наших широтах триває з травня по вересень. І про подорожі до південних країн, де майже весь рік – літо. Однак щодня «годувати» шкіру сумішшю хімічних речовин, кожна з яких чинить на неї певний вплив, коли в наших широтах УФ-індекс взимку не перевищує 4? Це точно зайве! Ознаки старіння шкіри, якій бракує ультрафіолету, не ліпші за ті, що спровоковані його надлишком – вона бліда, тьмяна, тонка і млява. А це не наш вибір!


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook