захист від сонця

Безпечний захист вiд сонця

Про SPF-фільтри знають, напевно, всі. Як тільки наближається літо, ми згадуємо про захист шкіри від впливу ультрафіолету, і починаємо купувати всілякі кремчики. Дехто з нас і не забував про ці корисні засоби впродовж року і піклувався про власну шкіру щодня. Але чи потрібно це?
Пропонуємо розглянути три популярні міфи, пов’язані з SPF-захистом. Розібратися, відокремити фантазії від реальності нам допоможуть Тійна Орасмяе-Медер і Яна Зубцова, авторки книги «Бьюти-мифы. Вся правда о ботоксе, стволовых клетках, органической косметике и многом другом». Поїхали?

Міф 1. Дорогі креми з SPF кращі за дешеві

Багато хто вважає, що креми більш високого цінового сегменту незрівнянно ефективніші ніж ті, що можна купити в звичайній лавці на будь-якому морському курорті. Дехто навіть очікує, що такі засоби врятують шкіру від старіння, яке провокує сонечко.

Нема бажання вас розчаровувати, але часом банальний засіб ефективніше захищає, ніж коштовний. Адже справа тут не в ціні, а у фільтрах, які застосовують виробники. Ось що про це пишуть у своїй книзі Тійна Орасмяе-Медер і Яна Зубцова:

Захист від сонця – той самий індекс SPF – забезпечують два види фільтрів. Це, по-перше, фізичні фільтри – переважно оксид цинку (Zinc Oxyde) і діоксид титану (Titanium Dioxyde). І, по-друге, хімічні (avobenzone, oxybenzone, PABA, Octyl Salicylate, Octinoxate та безліч інших).

який сонцезахисний крем краще

Засоби з фізичними фільтрами, як правило, не проникають у шкіру, а працюють на поверхні. Тому жодних компонентів для догляду за шкірою не містять – це безглуздо. Засоби з хімічними фільтрами – так, проникають і можуть містити безліч корисних речей. Але і ті, й інші не такі прості.

Засоби, в яких є хімічні фільтри, відрізняються легкою приємною текстурою. Коли ультрафіолет потрапляє в шкіру, він впливає насамперед на ці фільтри. Вони для нього більш привабливі. Тому навіть менше 1 % таких фільтрів в емульсії достатньо для того, щоб поглинути багато ультрафіолету і забезпечити захистом на рівні 30–40-45.

Але проблема в тому, що за дві години перебування на сонці всі основні хімічні фільтри, які часто використовуються в дешевих засобах, окислюються і перетворюються на вільні радикали. А ті мають набагато більш потужну руйнівну дію, ніж ультрафіолет. Тому через кожні дві години перебування на сонці засіб з хімічними фільтрами, які не «фотостабільні», треба ретельно змивати з обличчя і наносити знову.

Це означає, якщо ви живете в місті, де індекс ультрафіолету не перевищує 6-7, і перебуваєте на сонці не більш як годину, – можна і потрібно використовувати «доглядову» косметику з чудовою ніжною текстурою, приємним запахом і SPF50. Навіть чутлива до пігментації шкіра буде вам вдячна. Але якщо ви їздите в машині з відкритими вікнами або, наприклад, у кабріолеті чи на велосипеді, доведеться користуватися негламурною бюджетною косметикою з фізичними SPF-факторами або кремами, які поєднують у собі фізичні й хімічні фільтри.

Потрібно розуміти, що вибір засобів захисту залежатиме від того, де ви перебуваєте. На пляжі креми з «фотонестабільними» хімічними факторами, безумовно, завдають більше шкоди, ніж користі. Тут рятують тільки фізичні фільтри, які практично повністю поглинають ультрафіолетові. Вони не проникають у шкіру і не руйнуються на сонці та здатні поглинути скільки завгодно ультрафіолету протягом усього дня.

Повторно наносити крем з фізичними фільтрами треба з однієї причини – він змивається і стирається рушником. Навіть у засобах waterproof морська вода все одно розчиняє емульсійну основу і частково змиває діоксид. Плюс шкіра протягом дня (особливо на піщаних пляжах) відлущується, а разом з нею – і сонцезахисний засіб. Тому повторювати нанесення потрібно постійно, до того ж щедро – не менш як 25 мл щоразу. Відповідно, якщо тюбика 50-100 мл вам вистачає на два дні, ви все робите як слід.

як захистити шкіру влітку

Правильна схема захисту шкіри до виходу на пляж така: вмилися – нанесли на чисте обличчя сонцезахисний крем з фізичним чинником – засмагаєте, купаєтеся, наносите його кожні кілька годин або щоразу після того, як витерлися рушником. Потім, коли повертаєтеся з пляжу, вмиваєтеся, робите зволожувальну маску і наносите свій звичайний улюблений кремчик.

Будь-які креми з SPF гарантовано працюють лише дві години! Більша тривалість їхньої дії залежить від безлічі чинників: потієте ви чи ні, як часто трете обличчя руками тощо. Тому виробники можуть вам обіцяти захист лише на дві години. Будьте впевнені, що 200 хвилин на пекучому сонці не зійдуть вам з рук, навіть якщо ви намажетеся кремом з SPF50 з голови до ніг.

Міф 2. На початку відпустки на морі потрібно користуватися кремом з SPF50, а на завершення – з SPF6

Навколо цих цифр (50, 30, 15, 6) вигадано багато міфів. У 90-х, коли світ захопила геліофобія, деякі виробники малювали на упаковках навіть цифру 150, поки вчені не вказали їм, що поглинання 150 % світла – це фактично перебування в чорній дірі. Все це спекуляція, а ми говоримо про реальні речі.

безпечна засмага

Чи дійсно SPF30 удвічі ефективніший, ніж SPF15, тому що 30 удвічі більше за 15? «У тому, що стосується фільтрів, працює інша арифметика, – пояснюють Тійна Орасмяе-Медер і Яна Зубцова. – Індекс показує, скільки ультрафіолетового випромінювання буде заблоковано вашим кремом і скільки досягне поверхні шкіри. Щоб не мучити вас розрахунками і перекласти малозрозумілі дроби на більш очевидні для всіх відсотки, потрібно прийняти всю кількість ультрафіолету за 100 % і розділити їх на індекс SPF: 100:15 ≈ 7 %. Тобто, якщо ви користуєтеся кремом з SPF15, то саме ці 7 % сонячного випромінювання досягнуть поверхні шкіри, а 93 % будуть заблоковані. Якщо крем з SPF30, то на шкіру потрапить 3,3 %, а майже 97% – ні. Крем з SPF50 безсилий перед 2 %, а поглинає 98 % ультрафіолету. Але важливо інше: навіть 2 % здатні викликати почервоніння шкіри. А 7 %, які пропускають креми з SPF15, і зовсім достатньо для серйозних пошкоджень клітин. Тому про креми з SPF 30, 40, 50 можна говорити як про реальний захист. А про ті, що мають SPF15 і, тим паче, SPF 6 – ні».

як правильно обрати сонцезахисний крем

Індекс ультрафіолету (ІУФ):
● низький – 1–2,
● середній – 3–5,
● високий – 6–7,
● дуже високий – 8–10,
● екстремальний – понад 11.

Міф 3. Користуватися кремами з SPF потрібно впродовж усього року

Сонячне світло й ультрафіолетові промені – це не однакові поняття. Останні (УФ) цілком здатні пошкодити шкіру, викликати передчасне старіння й більш серйозні проблеми у вигляді меланоми. Скуповуючи засоби з SPF, ви маєте розуміти, що вони можуть бути також шкідливими, як і УФ.

Насправді дуже важливе значення має, в якій частині світу ви живете. На екваторі можна згоріти і в похмурий вечір. Якщо ж рівень ультрафіолету взимку у вашому регіоні не перевищує 4, SPF-фільтри в кремах вам будуть потрібні, як рибі парасолька. Навіть якщо сонце яскраве.

захист шкіри від сонця

Більше того, захищаючись від сонця, ми іноді провокуємо те саме старіння, якого так боїмося. Немає сонця – немає синтезу вітаміну D – в організмі сповільнюється синтез колагену й еластину. А це означає «Привіт, зморшки, і прощавай, тонус шкіри». Зовнішні ознаки старіння, викликаного надлишком або дефіцитом ультрафіолету, приблизно однакові: шкіра стає тонкою, млявою, в’ялою, блідою і тьмяною! – звертають увагу автори вищезгаданої книги.

Підготувала Любов Гасанова, за матеріалами книги Тійни Орасмяе-
Медер і Яни Зубцової «Бьюти-мифы. Вся правда о ботоксе, стволовых клетках, органической косметике и и многом другом» (Видавництво «Альпіна Паблішер Україна»)


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook