Категорії
Цікавий світ

Що подивитися у Вінниці

Вітаю, друзі-мандрівники! Природа буяє фарбами, у розпалі літо, тож саме час підготуватися до другої подорожі. Збираймося до Вінниці, мальовничого обласного центру на берегах Південного Бугу. 

Трішки історії 

Перші офіційні згадки про місто датовані XIV ст., коли литовський князь Ольгерд звільнив від татаро-монголів землі у межиріччі Бугу і подарував їх своїм племінникам, князям Коріатовичам. Для захисту від неспокійних південних сусідів брати Коріатовичі побудували на цих землях замки, навколо яких у подальшому виросли поселення, зокрема й Вінниця. До речі, історики дотепер не мають єдиної думки про походження назви міста. Чи то вона з’явилася завдяки винокурням, де варилося винне пиво і які в ті часи називали «вінницями», чи її основою став юридичний термін «віно», тобто посаг, придане, отримане Коріатовичами від Ольгерда у вигляді земель… Але це не так вже й важливо. Історичні довідки про місто можна віднайти на багатьох інтернет-ресурсах. Особисто мене вразило те, що археологічні знахідки довели  – на землях сучасної Вінниччини люди жили ще в епоху палеоліту, тобто кам’яної доби! Та й тепер непогано живуть – минулого року Вінницю вчетверте названо найкомфортнішим містом України.

Поїхали! 

Вінниця  – саме те місто, до якого зручно дістатися автівкою. Відстань від столиці недалека  – 266 км, якщо їхати через Житомир. Саме цей маршрут слід обирати – якість доріг тут непогана. Донедавна були проблеми з ділянкою Бердичів – Вінниця, але трасу вже відремонтовано, старе покриття залишилося хіба що в населених пунктах, наприклад, Махнівці та Калинівці, та й те мають полагодити цього літа. А  поки що збавляємо тут швидкість та уважно слідкуємо за дорогою! Мешканцям більш віддалених міст зручніше їхати до Вінниці залізницею. Вибір потягів доволі великий: Вінниця – транспортний вузол, тож майже всі поїзди в південному напрямку йдуть через місто та зупиняються тут.

Житло і транспорт на будь-який смак 

Поява в місті дивовижного фонтану Roshen додала Вінниці популярності серед мандрівників. Це ще не туристична Мекка, як Львів чи Одеса, але сюди їдуть гості не лише з України, а й з інших куточків світу. Тому готелі та готельчики зростають у місті наче гриби після дощу. Лише на Букінгу можна знайти понад 90  пропозицій. Ці заклади здебільшого приватні, розташовані в мальовничих місцях та пропонують гостям не лише ліжко для ночівлі, але й смачний сніданок, а за додаткову плату – обід та вечерю в готельному ресторані. Доба проживання у двомісному стандартному номері коштуватиме в середньому від 600 до 900 грн. Заощадити на житлі можна, якщо винайняти приватну квартиру. Пристойні однокімнатні апартаменти з усіма вигодами обійдуться в меншу суму  – від 350 до 500 грн. Чим далі від центру та Фонтану, тим суттєвіша економія. Але в нашому випадку віддаленість квартири від центру не є недоліком – майже всі куточки міста затишні та зелені, дороги в ненайгіршому стані, тож власники авто можуть швидко дістатися будь-якої частини Вінниці. Гості, що користуються міським транспортом, теж не матимуть проблем – він охайний та ходить за розкладом. А вінницькі трамваї взагалі є гордістю міста. Замість старих чеських коліями курсують більш просторі та зручні швейцарські вагони, а  також 10 сучасних, модернізованих у місцевому депо, трамваїв VinWay із безкоштовним доступом до Wi-Fi. Тож не гаємо часу, сідаємо в новенький блакитний вагон – і лише за 4 грн з людини в нас буде чудова трамвайна екскурсія містом!

Сайти для бронювання квартир у Вінниці: 

https://doba.ua 

https://www.dobovo.com 

https://vlasne.ua

Ви мусите це побачити, або Вінницькі must-see 

Якщо ви прибули до Вінниці, заплануйте відвідини трьох головних пам’яток, аналогів яким в інших містах України немає. Отже, наші обов’язкові маршрути – це: 

  • колишня  ставка Гітлера «Вервольф»; 
  • музей-садиба М. І. Пирогова; 
  • світломузичний фонтан «Рошен». 

Найбільш таємничою і досі достеменно не вивченою туристичною принадою Вінниці є знищена ставка Гітлера. Нині це Історико-меморіальний комплекс, розташований у восьми кілометрах від міста. Дістатися сюди нескладно – власним авто або маршруткою від вокзалу в бік селища Стрижавка до зупинки «Кемпінг». Далі нетривала прогулянка пішки – і за двадцять хвилин ви на місці. Аби потрапити до комплексу, потрібно заплатити невелику суму. Рік тому вона становила 20  гривень з дорослого та по 10 грн зі школярів або студентів. Можливо, цьогоріч вартість квитка збільшилася, але не думаю, що суттєво. На території можна відвідати невеликий музей та прогулятися руїнами Ставки, що колись налічувала понад 8 дерев’яних і гранітних споруд, три бункери та була надійно захищена есесівськими військами на землі та з повітря. Неподалік «Вервольфу» є приватне кафе-музей, де туристи можуть втамувати голод та ознайомитися з військовою технікою часів Другої світової.

Прислухаємося до серця міста! 

Повернувшись з відвідин Ставки, прогуляйтеся центральною вулицею міста  – Соборною. Це – серце Вінниці. Тут розташовані величні споруди Домініканського (1621–1624) та Єзуїтського (1610–1617) монастирів і домініканський костел у стилі бароко (1760  р.), нині відданий православній церкві та названий Преображенським собором. Релігійні будівлі в давнину були оточені захисними спорудами, що частково збереглися і нині відомі як вінницькі мури. У колишньому монастирі функціонує краєзнавчий музей. Звичайно, такий музей є чи не в кожному місті, але вінницький  – особливий. По-перше, у ньому зберігаються предмети із розкопок кургану доби бронзи, а це XV–Х ст. до нашої ери, уявляєте?! По-друге, значну частину археологічної колекції становлять знахідки з поселень трипільської культури. А ще музею належить понад 300 зразків зброї, зокрема кам’яного віку. Отже, завітавши до музею, поринаєш у безмежну давнину! Особисто мене вразив кістяк мамонта, знайдений біля села Ольгопіль. Велетень жив приблизно 30 тисяч років тому, був заввишки близько 3 метрів та важив майже 4  тонни! Колись бачили щось подібне? У Вінниці можете побачити!

Гуляючи Соборною, завітайте до вінницької Вежі. Колишній водонапірній споруді понад 100  років. За незначну оплату (близько 50 грн) можна потрапити до музею, що розмістився всередині Вежі, та подивитися на місто з висоти 28 метрів. Незабутні враження гарантовані!

До речі, Вежа розташована на Європейськый площі, яку місцеві лагідно називають «пупом» Вінниці. Саме тут відбуваються головні міські події, святкові ярмарки та фестивалі. На площі є великий торговельний центр – чудове місце для поціновувачів шопінгу та голодних туристів. Тут можна відпочити від спеки влітку та погрітися взимку. У  центрі працює чимало мережевих кафе – нічого цікавого в сенсі місцевого колориту, але поїсти можна швидко та недорого. А якщо пройти повз Вежу, минаючи старий кінотеатр «Родина» (до речі, відремонтований та дуже атмосферний), можна спуститися невеликими вулицями до річки. Така прогулянка дозволяє відчути той самий місцевий колорит – ці вулички надзвичайно «вінницькі», хто тут був, одразу зрозуміє, про що йдеться. Повз колишню дитячу лікарню, дуже схожу на казковий палац, порослими травою кам’яними сходами до берегів Південного Бугу  – такі маршрути зазвичай обирають закохані або дуже романтичні люди! Але повертаймося на Соборну, ми мусимо встигнути на світломузичне шоу фонтанів!

Казка на воді 

Дістатися фонтану дуже просто  – слід перейти міст, що наприкінці вулиці Соборної, та повернути праворуч. Тут починається набережна Roshen, отже, зручно розмішуйтеся на подібних до амфітеатру сходах, саме час дивитися шоу. Зверніть увагу, хоч у світі чимало світломузичних фонтанів, але вінницький – унікальний, оскільки, по-перше, не стаціонарний, а  плаваючий, тобто восени затоплюється та всю зиму зберігається під водою, а по-друге, є найбільшим фонтаном, що плаває, у Європі. Його довжина – 140 метрів, а висота струменя сягає аж 63 метрів! Вечірні шоу розпочинаються о 20-й годині та закінчуються о 22-й. Увесь цей час глядач переживає дивні відчуття – ти ніби знаєш, що в реальному житті казок не існує, але те, що бачиш на власні очі, інакше як дивом назвати важко! Тож тим, хто сумнівається в наявності паралельних світів, треба обов’язково приїхати сюди. Дві години перегляду – і сумніви зникають!

Місцями медичної слави 

Ну от ми з вами і відвідали дві з трьох найвідоміших вінницьких локацій та побачили ще чимало цікавого. До третьої видатної пам’ятки Вінниччини, музею-садиби та не пам’ятки Вінниччини, музею-садиби та некрополя славетного лікаря, засновника військово-польової хірургії та Товариства Червоного Хреста Миколи Івановича Пирогова, краще їхати зранку, адже ці місця віддалені від центру. Але розташовані в межах Вінниці, тож для визначення маршруту скористайтеся картами Гугл. Від садиби вулицею Пирогова, 155 до церкви-некрополя, що у другому провулку Вишневського, 16  – невелика відстань, яку можна подолати пішки. Заклади працюють за графіком: по вівторках, середах та четвергах – з 9.00 до 17.30; у п’ятницю, суботу та неділю – з 10.00 до 18.30; понеділок – вихідний день. Вхід платний: за 70 грн можна потрапити до музею, за 40 грн – до некрополя. Своїх грошей екскурсія точно варта, адже тут ви зможете побачити:

  • будинок, у якому жив М. І.  Пирогов; 
  • музей-аптеку з інтер’єрами приймальні та операційної видатного хірурга;
  • церкву-некрополь, де покоїться забальзамоване тіло вченого; 
  • меморіальний парк, у якому збереглися дерева, посаджені самим Миколою Івановичем.

Детальну інформацію про історію та особливості цих місць можна знайти на офіційному сайті музею: http://www.pirogov. com.ua/kontakti_ua.htm.

У  нас ще залишилося трішки вільного часу? Тож швиденько до Центрального міського парку! Тут ви зможете прогулятися в затінку дерев, помилуватися старим міським фонтаном, поласувати солодощами та побачити «Вінницю в мініатюрі» – 12  зменшених копій знакових будівель міста. А якщо не поспішаєте додому, залишайтеся ще хоч би на день – покатаєтесь Південним Бугом на катері, орендуєте катамаран та попливете з набережної «Рошен» до острова Кемпа, пройдетеся Київським мостом (і не забудьте потерти фігурку котика на щастя!), прогуляєтеся романтичним парком «Кумбари». Вінниця – близька та прекрасна, не шукайте красу в далеких землях, вона поруч!

Бюджет поїздки на дві людини (три дні, дві ночі): 

– пальне для авто (із Києва, в обидва боки та містом): 1300 грн; 

– проживання в орендованій квартирі (дві ночі, всі зручності, не святкові дні): 700–800грн; 

– вхід до музеїв: 150 грн × 2 = 300 грн; 

– харчування – 3 дні: 600 грн.

 Разом: 3000 грн.