Омез

Омез® 20 мг – ефективна профілактика розвитку НПЗП-гастропатій

Г. В. Зайченко, д.м.н., професорка, завідувачка кафедри фармакології Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця

Згідно зі статистикою ВООЗ за 2021 рік, понад 1,7 млрд людей у світі страждають від захворювань опорно-рухового апарату. Тому один з найбільш частих запитів в аптеках більшості країн, зокрема і українських, – це запит на засоби для лікування цих захворювань – нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).

НПЗП – група різних за хімічною структурою сполук, що чинять протизапальну, знеболювальну та жарознижувальну дії. Ефекти реалізуються завдяки гальмуванню активності циклооксигенази (ЦОГ) – ферменту, що сприяє утворенню простагландинів з арахідонової кислоти.

У здорових тканинах є ЦОГ першого типу – ЦОГ-1, або фізіологічна. Вона відповідає за вироблення простагландинів, які беруть участь у регуляції низки фізіологічних процесів (згортанні крові, мікроциркуляції, синтезі бікарбонатів і захисного слизу в шлунково-кишковому тракті тощо).

У разі ушкодження тканин активується ЦОГ другого типу – ЦОГ-2, або прозапальна, що стимулює синтез простагландинів-медіаторів запалення, спричиняючи розвиток запальної реакції.

Різні НПЗП можуть блокувати як кожен із типів ЦОГ окремо, так і обидві ізоформи циклооксигенази. За цією властивістю НПЗП поділяють на:

 • селективні, що блокують лише ЦОГ-1 (наприклад, низькі дози ацетилсаліцилової кислоти);
 • переважно селективні (мелоксикам, німесулід) та високоселективні (коксиби), що блокують ЦОГ-2;
 • неселективні, яким притаманна блокада обох типів ЦОГ: диклофенак, ібупрофен, піроксикам, кетопрофен та ін.

Найчастіше застосовують саме неселективні інгібітори ЦОГ, які поряд  з терапевтичною дією здатні спричиняти негативний вплив на ШКТ (зменшення синтезу захисного слизу та бікарбонатів, порушення процесів мікроциркуляції та регенерації), що нерідко призводить до розвитку ускладнень.

Це можуть бути як диспептичні явища, так і ерозії, виразки і навіть кровотечі та перфорації. Такі побічні реакції вкрай небезпечні – за даними статистики за 2017 рік, в Україні кожен десятий пацієнт із гастродуоденальною кровотечею помирає.

З огляду на той факт, що більш ніж 60 % пацієнтів, госпіталізованих з приводу кровотеч, вказують на прийом НПЗП, у 1986 році в медичній термінології з’явилося нове визначення – NSAID-gastropathy або НПЗП-гастропатії – ерозивно-виразкові ураження верхніх відділів ШКТ, пов’язані з прийманням препаратів цієї групи. Клінічно вони проявляються відчуттям тяжкості в шлунку, болем в епігастрії після прийому препарату, печією, нудотою, іноді блювотою, але можуть мати й безсимптомний перебіг.

Чи можна запобігти розвитку НПЗП-гастропатій? Звісно. Найбільш дієвим методом є одночасний прийом НПЗП та засобів, що знижують продукцію соляної кислоти парієтальними клітинами шлунка. Насамперед йдеться про ІПП – інгібітори протонної помпи. Потрапляючи до травного тракту, ІПП блокують фермент, відповідальний за фінальну стадію утворення кислоти, тож її продукція припиняється на певний час (16-18 годин або більше), допоки фермент не синтезується знову.

Таким чином, одночасний прийом НПЗП та ІПП усуває агресивний вплив соляної кислоти на пошкоджену внаслідок прийому НПЗП слизову оболонку верхніх відділів ШКТ, що дозволяє запобігти розвитку НПЗП-гастропатій [1].

Обираючи засіб для такої профілактики, варто пам’ятати, що механізм дії всіх ІПП ідентичний, різниця полягає лише в фармакокінетичних особливостях. Найбільш вивченим ІПП є омепразол, який вважається еталоном у лікуванні кислотозалежних захворювань (Regula J. Et al., 2006).

Світовим лідером серед препаратів омепразолу є Омез® (Dr. Reddy’s Laboratories Ltd) [2].

Омез для шлунку

Омез® виробляється в різних дозах та лікарських формах, зокрема, в нашій країні це капсули по 10 мг, 20 мг, 40 мг, ін’єкційні форми, порошок для приготування суспензії (Омез® Інста), а також комбіновані препарати (Омез®Д, Омез®ДСР).

У чому полягають переваги препарату Омез®?

 • Для зменшення ризику шлунково-кишкових кровотеч важливо, щоб кислотність (рН) шлункового вмісту утримувалася на рівні понад 4,0 протягом щонайменше 16 годин на добу. Такий рівень забезпечує Омез® 20 мг, на відміну від інших генериків омепразолу. Тобто Омез® – це надійний контроль кислотності [3].
 • Інноваційна технологія покриття пелет (гранул діючої речовини всередині капсули Омез®) – Eudragit® L100-55, забезпечує високу однорідність пелет, що дозволяє контролювати вивільнення активної речовини та підтримувати її дію протягом тривалого часу [4].
 • Дія Омез® починається вже за годину після прийому всередину, досягає терапевтичного максимуму за 2 години та триває протягом доби. Завдяки цим якостям режим прийому препарату зручний для пацієнта – лише раз на добу [5].
 • Омез® має доведену терапевтичну еквівалентність, підтверджену FDA (U.S. Food and Drug Administration), що свідчить про ефективність та безпеку генеричного засобу [6].
 • Омез®, представлений як в Україні, так і ще в 19 країнах світу, – це найбільший досвід ефективного застосування [2; 7]. Зокрема, досвід успішного запобігання НПЗП-гастропатіям за допомогою препарату Омез® перевищує 17 років [8; 9].
 • Омез® надійно захищений від підробок: блістер та зовнішня упаковка мають декілька ступенів захисту. Для осіб з особливостями зору на упаковку нанесено напис шрифтом Брайля.

Для гастропротекції (захисту шлунка) протягом курсу лікування НПЗП рекомендовано приймати Омез 20 мг раз на добу вранці за 30 хвилин до сніданку.

Омез кому показан прийом

 1. Дорофеев А. Э., Руденко Н. Н. Лечение гастропатий, ассоциированных с приемом нестероидных противовоспалительных препаратов. Место омепразола (по материалам конференций Gastrosphere 1.0 и 2.0 / Гастроэнтерология. – 2017. – Т. 51. – № 1. – С. 53–56.
 2. Оценочное потребление по данным IMS Health MIDAS Database, 2014 г., среди брендированных генерических омепразолов, в уп.
 3. Пасечников В. Д., Гогуев Р. С., Пасечников Д. В. Сравнение кислотосупрессивного эффекта генериков омепразола / Клинические перспективы гастроэнтерологии, гепатологии. – 2010. – № 5.
 4. Доступно з 12.2015 за веб-адресами: http://eudragit.evonik.com/product/eudragit/en/Pages/default.aspx; http://biosfera.kz/product/ product?product_id=9071.
 5. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Омез № UA/0235/02/01 від 30.05.2019.
 6. http://cardiodrug.ru/pages/terapevticheskaya-ekvivalentnost-1.html (по состоянию на 11.07.2014); http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cder/ob/docs/tempai.cfm (по состоянию на 11.07.2014).
 7. Згідно з даними роздрібного аудиту Системи аналізу фармацевтичного ринку «ФармСтандарт», який є аналітичним продуктом АТ «Проксіма Рісерч», Омез®, Др. Редді’с Лабораторіз Лімітед, є брендом № 1 у сегменті інгібіторів протонної помпи (А02В 3 класу) в аптеках України щорічно за період 2004-2013 р. в упаковках і тис. доларів США.
 8. A Lanas, L A Garcı´a-Rodrı´guez, M T ArroyoA Garcı´a-Rodrı´guez Risk of upper gastrointestinal ulcer bleeding associated with selective cyclo-oxygenase-2 inhibitors, traditional non-aspirin non-steroidal anti-inflammatory drugs, aspirin and combinations. Gut. 2006 Dec; 55(12):1731-8. Epub 2006 May 10.
 9. Ткач С. М. Гастроэнтерология. – 2013. – № 4 (50). – С. 100; НДА – низкие дозы АСК.

Публікується на правах реклами. Відповідальність за зміст несе рекламодавець. Копіювання чи інше використання допускається з письмового дозволу редакції. Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. Повна інформація (характеристики, властивості ліків) та перелік можливих побічних ефектів містяться в інструкції з медичного застосування, яка розміщена на сайті Державного реєстру лікарських засобів України (www.drlz.kiev.ua).


Гарна стаття, чи не так? Поділіться з друзями!

Facebook