Категорії
Препарати

Засоби екстреної контрацепції 

Іноді найнебезпечнішим контрацептивом є його відсутність 

Американське керівництво JHPIEGO

Що таке аборт для жінки? Провізор як працівник охорони здоров’я легко згадає про наслідки, що несе організму штучне переривання вагітності, зокрема збій у гормональній сфері, у низці випадків – важке і тривале відновлення організму, проблеми з фертильністю. Проте нерідко їх навіть не можна порівняти з психологічною травмою. З розмірковуваннями: «А скільки років зараз було б моїй дитині?». Зі страхами: «А чи зможу я народити здорового малюка у подальшому?». Якщо ж починаються труднощі із заплідненням, перша думка: «Це все через аборт». Жодна жінка не мусить отримувати такий важкий досвід. І завдяки надійним засобам екстреної контрацепції від компанії «Гедеон Ріхтер» їй вже давно не потрібно робити вибір ціною в життя. 

Коли не слід сидіти склавши руки 

Аби в родині панували мир та щастя, дитина має бути бажаною. А  для цього жінці потрібно психологічно та фізично підготуватися до материнства, знати, що народити  – її свідоме рішення, що несе лише радість. Вагітність не має перетворюватися на пастку, коли обидва виходи із ситуації – важкий тягар. В ідеалі забезпечити контроль репродуктивної функції для народження тільки бажаних дітей можна завдяки плануванню сім’ї. Проте у реальному житті не все можна спланувати. Про це свідчать і дані ВООЗ, згідно з якими щороку у всьому світі у 6 млн жінок настає незапланована вагітність. 

Україна, на жаль, серед країн-лідерів за цим показником. 

За даними «Центру медичної статистики МОЗ», у  2018 році 46 552 жінки мали незаплановані вагітності, з яких 387 – неповнолітні. 

Чому складається така ситуація? 

Стратегічна оцінка політики, програм і досліджень «Аборти та контрацепція в Україні» (ВООЗ, МОЗ України, 2008) свідчить про те, що понад 32  % заміжніх жінок та приблизно 38 % одружених чоловіків не використовують сучасні засоби запобігання вагітності. 

Дві третини (66  %) усіх абортів були зроблені жінками, які користувалися певним методом контрацепції, але цей метод не спрацював. Велика частина жінок (42  %) користувалися традиційним методом, особливо методом переривання статевого акту (28 %). До того ж 36 % жінок, які практикують переривання статевого акту, протягом 12 місяців після початку користування ним мали випадки невдалого використання методу. 

Навіть якщо жінка користується плановою контрацепцію, може виникнути непередбачувана ситуація. Саме тоді на допомогу приходить екстрена контрацепція. 

Головна відмінність екстреної контрацепції від планової полягає в тому, що її можна використовувати після статевого акту для запобігання небажаної вагітності. 

За досвідом життєвих історій з аптек, більшість фармацевтів розповідає про хвилювання жінки, вона у розпачі, часто не знає, що робити. Тому в роботі фармацевта важливо бути не лише експертом у галузі екстреної контрацепції, але й другом, який заспокоїть, порадить і підтримає. 

Часто жінку хвилює, щоб обраний метод запобігання вагітності був найбезпечнішим, щоб не завдавав шкоди і не призвів до безпліддя у майбутньому. У кращому випадку вона йде до аптеки з обережними запитаннями щодо безпечніших варіантів. І ось тут провізор може вплинути на ситуацію одразу в двох площинах: 

  • по-перше, підтримати і заспокоїти жінку, розповісти про існування сучасних методів екстреної контрацепції, які допоможуть запобігти виникненню небажаної вагітності, коли здається, що вже занадто пізно, розвіяти її сумніви і страхи;
  • по-друге, підібрати для клієнтки надійний і високо безпечний препарат, з яким вона буде впевненою в тому, що це не зашкодить їй у майбутньому. 

Контрацепція, а не аборт 

Не існує «безпечних» абортів. Іноді жінка має сумніви: «Почекаю, може вагітність не настане, раптом що – зроблю аборт». 

Про наслідки цієї важкої для організму та психіки процедури вже йшлося вище. Тому вкрай важливо пояснити відвідувачці аптеки: у будь-якому разі краще задіяти всі можливі методи, аби запобігти аборту, ніж його робити

Якщо жінка хвилюється про наслідки застосування таблеток екстреної контрацепції, можна пояснити, що прийом якісних сучасних препаратів, таких як «Постинор» та «Ескапел», є набагато безпечнішим для її майбутнього здоров’я, ніж аборт.

«Постинор» та «Ескапел», що містять левоноргестрел  – речовину, яка, за оцінкою ВООЗ, є  «золотим стандартом» екстреної контрацепції (Інф. бюлетень № 244, 2012). Обидва препарати – всесвітньо відомі бренди і застосовуються близько 40 років більш ніж у 100 країнах світу. 

Ефективність цього методу становить 99  %, що підтверджує метааналіз клінічних досліджень ВООЗ за участю 5859  жінок, опублікований Європейською службою з нагляду у сфері лікарських засобів (EMA) у 2014  р. Згідно з механізмом дії левоноргестрелу, він перешкоджає настанню вагітності за допомогою «перенесення» овуляції. Тобто запобігає виходу яйцеклітини і можливому заплідненню, якщо вчасно прийняти таблетки (протягом 72  годин після статевого акту). Саме тому цей спосіб захисту прийнятий європейською спільнотою як контрацепція, а не як аборт. 

«Постинор» і «Ескапел» – це не переривання вагітності, а  запобігання її виникненню! 

Надійність та безпека 

Велика група страхів жінок щодо застосування «гормональних» екстрених контрацептивів пов’язана з піклуванням про вплив на нормальний гормональний фон. 

У бюлетені ВООЗ за 2016 р. наголошується, що речовина левоноргестрел є високо безпечною, майже не має побічних ефектів і не завдає шкоди майбутній фертильності. 

Ще один страх, який гальмує застосування «гормональних» таблеток українськими жінками, пов’язаний зі здоров’ям майбутньої дитини, якщо жінка прийняла «Ескапел» або «Постинор», не знаючи про вже існуючу вагітність. 

І знову можна її заспокоїти: доведено, що левоноргестрел не впливає на перебіг вагітності і не чинить негативного впливу на розвиток плоду в разі, якщо жінка прийняла таблетку занадто пізно. 

Завдяки високому профілю безпеки «Постинор» та «Ескапел» можуть застосовувати навіть матері, що годують грудьми, та підлітки. 

Згідно з висновками ВООЗ, до екстреної контрацепції левоноргестрелом можна вдаватися стільки разів, скільки відбулося екстрених випадків. І все ж таки бажано уникати повторного прийому таблеток під час одного й того самого менструального циклу, щоб не сталося порушень циклу. 

Відомо понад 400 млн ситуацій, коли препарати левоноргестрелу від компанії «Гедеон Ріхтер» допомогли жінкам захистити себе від неприємних наслідків незахищеного сексу. Лише 2  таблетки «Постинор» або 1 таблетка «Ескапел» протягом 72 годин після статевого акту допомагає уникнути ризику незапланованої вагітності.

Дати впевненість 

Під час роботи з відвідувачкою аптеки важливо розуміти: якщо жінка схвильована через сумніви щодо застосування препарату, можна заспокоїти її і відповісти на запитання. Пояснити, що «Ескапел» або «Постинор» справді безпечні і надійні, рекомендовані ВООЗ та застосовуються більш ніж у 100 країнах світу. 

Подивімося, як краще їй допомогти, на прикладі розмови провізора з жінкою, яка не може одразу чітко висловити свою потребу.

«Постинор» та «Ескапел»: впевненість замість аборту!

Информация для профессиональной деятельности медицинских и фармацевтических работников. Полная информация (характеристики, лечебные свойства) и перечень возможных побочных эффектов содержится в инструкциях по медицинскому применению, доступных по ссылке www.drlz.kiev.ua.