Категорії
Препарати

7 цікавих «Оме-фактів» про омепразоли та препарат «Омез»

За статистикою, приблизно 60 % українців (60 % чоловіків та 64 % жінок) стикалися з відчуттям печії [1]. Сама по собі вона не несе загрози життю, але часто є одним з перших симптомів кислотозалежних порушень – від функціональної диспепсії до «серйозних» захворювань, зокрема гастроезофагіальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ), виразкових патологій шлунка і дванадцятипалої кишки та гастропатій, зумовлених прийомом нестероїдних протизапальних засобів [1; 2].

Оскільки ці захворювання об’єднує одна спільна риса – залежність перебігу від продукування кислоти в шлунку [3], тому основним напрямом лікування кислотозалежних захворювань є гальмування шлункової секреції. Із середини 70-х років минулого століття для цього використовували блокатори Н2 гістамінових рецепторів, але цим засобам притаманні певні недоліки – швидкий розвиток толерантності та зменшення антисекреторної дії, недостатня ефективність за умов тривалої терапії, часте виникнення синдрому відміни тощо [4; 5].

Оме-факт 1

Тому з моменту, коли у 1988 році на Всесвітньому конгресі гастроентерологів у Римі був представлений та рекомендований до широкого застосування перший інгібітор протонної помпи (ІПП) – омепразол, провідні позиції в лікуванні кислотозалежних захворювань посіли саме ІПП [5].

Оме-факт 2

Механізм дії омепразолу полягає в тому, що, потрапляючи до травного тракту, активна речовина препарату пригнічує фермент H+/К+ – АТФазу (протонний насос або помпу) в парієтальних клітинах шлунка і блокує тим самим заключну стадію секреції соляної кислоти. Це призводить до зниження рівня базальної і стимульованої секреції незалежно від природи подразника [6].

Оме-факт 3

Попри те що згодом було створено чимало інших ІПП з аналогічним механізмом дії, омепразол як найбільш вивчений препарат цієї групи і сьогодні вважається золотим стандартом лікування кислотозалежних захворювань [5].

Оме-факт 4

Вже понад 20 років омепразол, зокрема Омез® виробництва компанії Dr. Reddy’s Laboratories Ltd, успішно застосовують і українські лікарі. Саме Омез® є лідером серед препаратів омепразолу за обсягом продажів і в Україні. У світі його щороку приймають приблизно 61 млн пацієнтів, щодня – понад 170 тисяч та 120 людей щохвилини [7; 8]! Омез® схвалено до застосування в 19 країнах світу, зокрема і такими авторитетними регуляторними органами, як FDA* (CША) та MHRA** (Велика Британія) [8]. Але у чому «секрет» популярності препарату Омез®? Адже як у світі, так і в Україні зареєстровано чимало інших генериків омепразолу.

Оме-факт 5

Щоб ІПП чинив «ідеальну» терапевтичну дію, необхідно, аби він забезпечував цільовий рівень кислотності (рН) шлункового вмісту протягом переважного періоду доби. Під час лікування більшості кислотозалежних захворювань рівень рН має перевищувати 4,0 протягом щонайменше 16 годин на добу [9]. На міждисциплінарній конференції з обміну думками між гастроентерологами, терапевтами й неврологами, що відбулася 10 червня 2020 року на базі освітньої платформи medx.pro, професор гастроентерології Річард Хант (Канада) ознайомив лікарську аудиторію з результатами досліджень, які доводять, що частина генеричних омепразолів не здатна достовірно знижувати рівень внутрішньошлункового рН протягом всієї доби, за 24-годинного рН-моніторингу. Проте для препарату Омез® результати порівняльних випробувань виявились іншими. Вони продемонстрували, що терапія саме цим лікарським засобом у дозі 20 мг
двічі на добу забезпечувала достовірне зниження рівня рН у пацієнтів з ГЕРХ з печією та регургітацією [10].

Оме-факт 6

Терапевтичній ефективності препарату Омез® сприяють спеціальні технології виробництва. Щоб захистити чутливий до окислення омепразол від руйнування шлунковою кислотою та вберегти його від взаємодії з іншими хімічними речовинами, діючу речовину у вигляді мікронізованого омепразолу наносять на основу із сахарози. Використання мікронізованого омепразолу у виробництві препарату Омез® забезпечує суттєве збільшення площі поверхні лікарського засобу та, відповідно, максимальне всмоктування і швидке настання ефекту. Пелети покривають кишковорозчинним полімером, який їх захищає від кислого рН шлунка [6; 11].

Оме-факт 7

Капсули, що містять пелети з омепразолом, своєю чергою вкриті полімерною кишковорозчинною оболонкою, яка є додатковим запобіжником від впливу кислого шлункового вмісту на активну речовину, а від ушкодження ультрафіолетом омепразол надійно захищає алюмінієвий блістер [6].

Омез® є генериком з доведеною терапевтичною еквівалентністю, тобто забезпечує ефективність і безпеку лікування, рівну оригінальному омепразолу [11].

Отже, брендований препарат омепразолу Омез®, що зараз представлений в Україні у різних дозуваннях та різних лікарських формах (Омез®, капсули 10 мг, 20 мг, 40 мг; Омез®, ліофілізат для розчину для ін’єкцій 40 мг; Омез® Інста порошок д/ор. сусп. 20 мг по 5.9 г № 30 у саше), є перевіреним часом та клінічним досвідом препаратом.

Публікацію підготовлено за підтримки Компанії Dr. Reddy’s Laboratories Ltd. для надання професійної інформації спеціалістам з охорони здоров’я. Погляди, наведені в матеріалі, відображають думку автора-експерта та можуть не збігатися з іншими доказовими даними медицини. Будь ласка, ознайомтеся з повним текстом Інструкції/й для медичного застосування лікарського/их засобу/ів, що розглядаються в цій публікації, перед призначенням або аптечним відпуском.

* Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (Food and Drug Administration, FDA)
** Агентство з регулювання лікарських засобів і продуктів для охорони здоров’я Великої Британії (Medicines & Healthcare Products Regulatory Agency, MHRA)

1. Звягинцева Т. Д., Шаргород И. И. Изжога как острое состояние // Новости медицины и фармации. Журнал «Медицина неотложных состояний». – 2007. – 4(11); доступно за посиланням: http://www.mif-ua.com/archive/article/512.
2. Пропіснова В. В., Андрєєва О. О. Антациди для дітей: клініко-фармацевтичний аналіз фармринку України // Клінічна фармація. – 2018. – Т. 22, № 2; доступно за посиланням: https://chmnu.edu.ua/wp-content/uploads/2021/02/2_V.-V.-Propisnova.pdf.
3. Степанов Ю. М., Саленко А. В. Кількісний аналіз швидкості антисекреторного ефекту комбінованого інгібітору протонної помпи Езолонг // Новости медицины и фармации. Журнал «Гастроэнтерология». – 2019. – Т. 53, № 2; доступно за посиланням: http://www.mif-ua.com/archive/article/47833.
4. Радченко Л. М. Фармакологічне пригнічення шлункової кислотопродукції // Рациональная фармакотерапия. – 2014. – № 4 (33). – С. 21-26. Доступно за посиланням: https://rpht.com.ua/uploads/issues/2014/4(33)/49073670.pdf.
5. Ткач С. М. Эволюция лечения кислотозависимой патологии // Новини медицини і фармації, «Гастроэнтерология». – 2015. – № 4 (58). – С. 94-100; Доступно за посиланням: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gastro_2015_4_17.
6. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Омез® 20 мг (Д-р Реддіс) Р.п. № UA/0235/02/01.
7. За даними аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» // «Фармстандарт» компанії Proxima Research за період січень-жовтень 2019 р.
8. Хронический гастрит и функциональная диспепсия: положения Киотского консенсуса (2015). По материалам доклада Директора ГУ «Институт гастроэнтерологии НАМН Украины», главы Ассоциации по изучению и лечению болезней органов пищеварения в Украине, профессора Ю. М. Степанова на IV научной сессии ГУ «Институт гастроэнтерологии НАМН Украины» (16-17 июня 2016 года, г. Днепр). Доступно за посиланням: https://health-ua.com/wp-content/uploads/2016/10/ilovepdf_52-53.pdf.
9. Исаков В. А. Терапия кислотозависимых заболеваний ингибиторами протонного насоса в вопросах и ответах // Consilium Medicum. – 2006. – № 7. – С. 21–26. Доступно за посиланням: https://www.gastroscan.ru/literature/authors/1861.
10. Пасечников В. Д., Гогуев Р. С., Пасечников Д. В. Сравнение кислотосупрессивного эффекта генериков омепразола // Клинические перспективы гастроэнтерологии, гепатологии. – 2010. – № 5.Доступно за посиланням: https://www.gastroscan.ru/literature/authors/4210.
11. Степанов Ю. М., Звягинцева Т .Д., Ткач С. М. Современные пути оптимизации кислотосупрессивной терапии / За матеріалами телеконференції. 02. 06.2016 р. / Опис технології виробництва ЛЗ Омез® та інформацію про терапевтичну еквівалентність ЛЗ Омез® оригінальному омепразолу наведено в доповіді віцепрезидента і голови департаменту розвитку безрецептурних препаратів «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд» Крішни Вінкатеша. Доступно за посиланням: https://health-ua.com/article/4364-sovremennye-puti-optimizatcii–kislotosupressivnoj-terapii.